Bioptima sklidila ovace

Třetí ročník Mezinárodního fóra o biomase a využití její energie Bioptima 2009, veletrhu, který usiluje o to, aby se z provincie Jaén a vlastně celého španělského autonomního společenství Andalusie, jehož je Jaén součástí, staly základny obnovitelné energie, uzavřel své brány se štítem.

Ve dnech 25. až 27. března 2009 ho na regionálním výstavišti ve stejnojmenném městě Jaén navštívilo více než 5500 osob, přičemž odborným přednáškám v rámci prvního ročníku Andaluzského fóra o trvale udržitelném rozvoji naslouchalo téměř 1200 lidí. Nejen tato fakta podtrhla úspěch celé akce věnované stále více a častěji se prosazujícímu zdroji energie – biomase. Na prestiž Bioptimy ukazuje i fakt, že ji slavnostně otevřel první viceprezident andaluzské vlády Gaspar Zarrías a uzavřel generální tajemník pro energetiku Pedro Luis Marín.

Stěžejní význam měla biomasa z pocházející z provincie Jaén, především z olivovníků, jichž zde roste těžko uvěřitelných 60 milionů a k energetickým účelům se z nich využívají kromě dřevní hmoty i pecky. Z přednáškového sálu i od stánků vystavovatelů znělo, že “zelená” energie nabízí také možnost vytvoření nových pracovních míst v zemědělství a energetice. Neméně důležitý je i faktor ochrany životního prostředí.

Nejen pořadatelé, ale i vystavovatelé a návštěvníci Bioptimy ocenili přínos veletrhu, kvalitu přednášek a zájem profesionálů, kteří přijeli do Jaénu z celé Evropy. „Závěry, zpracované na základě návštěvnické ankety, jsou po všech stranách pozitivní. Veletrh a souběžné fórum položily pevné základy pro příští Bioptimu 2010. Věřím, že se podle referencí odborníků tato akce stane magnetem, který napřesrok přitáhne další účastníky z celé Evropy. Už teď musíme pracovat na přípravě dalšího ročníku, aby se tato očekávání splnila,“ ujistil veřejnost Luis Carlos García, prezident veletrhů konaných v Jaénu.

Jedním dechem poukázal na spokojenost všech vystavovatelů, kteří si pochvalovali především optimální proporce mezi svými obchodními zájmy a vysokou odborností veletrhu. Své stánky rozbilo na Bioptimě zhruba padesát firem. I když šlo o akci víceméně regionálního významu, doufejme, že na dalším ročníku zaslechneme u některé z expozic i češtinu…

Celý článek je otištěn v čísle 3/09 časopisu Energie 21.

Autor:  Ing. Jan Kroupa

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *