Další příležitost také pro zemědělce

Využívání obnovitelných zdrojů energie je velkou příležitostí pro naše zemědělce jak diverzifikovat své podnikání a zajistit si dlouhodobý stabilní příjem. Na možnosti a podmínky uplatnění fotovoltaiky v zemědělství jsme se zeptali viceprezidenta Agrární komory ČR a představitele firmy Farmtec Ing. Bohumila Belady.

Podle Bohumila Belady přitahuje zemědělce k realizaci slunečních elektráren hlavně to, že jsou velmi rozkolísané a nestabilní ceny zemědělských surovin, ať už je to rostlinná nebo i živočišná výroba, tak se zemědělský podnik snaží diverzifikovat své podnikání.

Zemědělci mají výhodu zejména v tom, že disponují velkým množství střech, které jsou velmi vhodné právě na instalaci fotovoltaické elektráren. Ať už to jsou střechy kravínů, seníků a různých jiných objektů. Můžu říct, že taková instalace je minimálně o deset procent levnější než instalace na poli. To je velká výhoda, kdy se ušetří vstupní náklady a střechy, pokud jsou orientované na jih, jsou pro takové instalace velmi výhodné.

Navíc zemědělci mají mnoho pozemků, které jsou uvnitř areálů, mezi kravíny, či jinými halami, a ty mohou využít na instalaci fotopanelů. Výhoda je, že je to uvnitř areálu, bývá tam oplocení a člověk, který to hlídá. Další výhodou je to, že panely v těchto případech nezabírají zemědělskou půdu.

Fotovoltaika v zemědělství je zatím v plenkách. Připravují se první instalace a odhaduji, že letos bude instalováno jen několik MW. Pokud ale příznivá výkupní cena bude platit i v roce 2010, mohla by se situace podstatně změnit.

 

Celý článek je otištěn v čísle 5/09 časopisu Energie 21.

Autor: Ing. Zuzana Fialová, Týdeník Zemědělec

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *