31.10.2023 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zpochybňují vliv člověka na změnu klimatu

Cílem spolku The Blue Academy je vyvolat diskusi o projektu takzvané Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Současně chce vytvořit petici za zákaz emisních povolenek. Členové spolku totiž zpochybňují míru vlivu člověka na klimatickou změnu a snahu Evropy dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 označují za zbytečnou a dokonce "sebevražednou". Snížení produkce emisí v Evropě je podle spolku z globálního hlediska nevýznamné.

"Nechci říct, že úplně všechno na Green Dealu je špatně. Ale domníváme se, že podstata toho problému, totiž že oxid uhličitý a další skleníkové plyny jsou hlavním faktorem a že hlavní vyvolávající příčinou klimatických změn je člověk a jím vyvolaná industrializace, chápeme jako úplný nebo skoro úplný nesmysl," uvedl novinářům na nedávné tiskové konferenci předseda spolku The Blue Academy Marek Zeman.

Vliv člověka je údajně sporný

Green Deal je podle Zemana dlouhodobě finančně neudržitelný a poškozuje hospodářské i sociální zájmy Evropy a jejích obyvatel. "Navíc je více než sporný, zastánci Green Dealu deklarovaný, zásadní vliv člověka na klimatické změny," řekl. „Evropa zchudne, zchudne velká většina jejích obyvatel a vzniknou sociální problémy, které možná ani nebudeme umět řešit,“ dodal.

Proti Green Dealu chce spolek bojovat prostřednictvím celoevropské petice dané Lisabonskou smlouvou - tzv. Evropské občanské iniciativy, jejíž registraci plánuje spolek tento měsíc. Po její akceptaci bruselským ústředím je nutné během dvanácti měsíců „sesbírat“ milión podpisů v minimálně sedmi zemích EU. Poté je petice předložena Evropské komisi a Evropskému parlamentu k projednání. Cílem petice bude zákaz emisních povolenek jako nástroje, který v současnosti nejvíce přispívá k celoevropské inflaci, prodražuje většinu evropských produktů a tím snižuje jejich konkurenceschopnost ve světě.

Emise pomáhají zemědělství?

Spolek The Blue Academy kritizuje kromě jiného emisní povolenky. Podle zástupců přispívají k celoevropské inflaci, prodražují většinu evropských produktů a tím snižují jejich konkurenceschopnost ve světě. Podle Zemana je Green Deal formou manipulace, za podobnou manipulaci označil povinnost se očkovat v době pandemie covidu-19.

Skleníkové plyny podle spolku na Zemi naopak významně pomáhají udržovat přijatelné teploty a vznikají spíše nezávisle na lidském působení, jako výsledek aktivity moří a oceánů, z půdy a dalších zdrojů. Přestože je prokázaný růst produkce skleníkových plynů i člověkem, roste podle zástupců spolku i schopnost přírody tyto plyny eliminovat.

"O čem se vůbec nemluví, je, že Země je vlivem CO2 zelenější," řekl odborník spolku na klimatické změny a skleníkové plyny Milan Šálek. "Díky CO2 máme vyšší produktivitu potravin," dodal.

The Blue Academy se označuje za občanský proekologický spolek s cílem nastolit takové projekty, které podle nich skutečně přírodě a celému životnímu prostředí nejen v Evropě, ale i ve světě pomohou a zároveň budou ekonomicky udržitelné.

Stěžejní evropský projekt

Green Deal je přitom stěžejním projektem Evropské komise (EK) a pro předsedkyni EK Ursulu von der Leyenovou je prioritou od jejího nástupu do funkce v roce 2019. Dohoda se týká přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií, jejímž základem je sada klimatických norem označovaná jako Fit for 55. Dalším krokem Evropské komise má být otevření diskuse o snížení emisí skleníkových plynů do roku 2040. Ten by měla EK představit v první polovině příštího roku.

Vědci i ekologové se dnes většinově shodují, že významnou příčinou klimatické změny je právě činnost člověka. Skleníkové plyny se podle nich přidávají do atmosféry mimo jiné spalováním uhlí, ropy a zemního plynu, čímž se mění její složení. Poukazují na to, že klima se na planetě měnilo vždy, ale současná klimatická změna se od těch předešlých zásadně liší svou rychlostí.

JiT (Zdroj: Zemědělec)*

Vědci i ekologové se většinově shodují, že významnou příčinou klimatické změny je činnost člověka. Foto archiv/mujRozhlas 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down