Dotace pro automobily s alternativním pohonem

Výzvu na dotace na nákup automobilů s alternativním pohonem pro kraje a obce vyhlásí Ministerstvo životního prostředí (MŽP) pravděpodobně už letos v říjnu. Dotace 50 tisíc korun by měla být vyhrazena pro vozy na stlačený zemní plyn (CNG), dalších 100 tisíc korun by mělo zamířit na plug-in hybrid, tedy hybridní auta, jejichž baterie mohou být dobity tím, že se připojí k elektrickému zdroji, a 150 tis. Kč by měl být příspěvek na nákup čistého elektromobilu. V roce 2017 by se mohla stejná nebo podobná výzva týkat už i občanů.

„Aktuálně běží nebo se připravuje řada programů, které jsou komplementární s vládou schváleným Národním akčním plánem čistá mobilita a mají jediný cíl, a sice podpořit nákup vozidel na alternativní paliva. Česku hrozí, že nesplní ekologické závazky v dopravě,“ říká Jiří Šimek z Českého plynárenského svazu (ČPS). Obce a kraje tak budou moci už letos na podzim požádat o dotace v předpokládaném objemu 150 milionů korun na pořízení vozidel na alternativní paliva. MŽP plánuje vyčlenit tuto částku z Národního programu Životní prostředí. Dotace 50 tis. Kč má být vyhrazena pro vozy na stlačený zemní plyn (CNG), dalších 100 tisíc korun má zamířit na plug-in hybrid, tedy hybridní auta, jejichž baterie mohou být dobity tím, že se připojí k elektrickému zdroji, a 150 tisíci korunami přispět na nákup čistého elektromobilu.

„Výstupy z dotazníků zpracováváme. Od dotázaných obcí, měst a krajů jsme obdrželi 78 odpovědí, 70 obcí/měst a 8 krajů. Vyplývá z nich 57% zájem o elektromobily a hybridy a 43% o CNG. Co se týče typů vozidel, pak obce a kraje mají eminentní zájem o osobní a užitková vozidla, menší zájem pak evidujeme u nákladních automobilů a skútrů. Dotazníky využíváme jako doplňkový a orientační materiál pro nastavení výzvy, kterou dle předpokladu vyhlásíme v průběhu října,“ říká Dominika Pospíšilová z MŽP.

Přestože většina nových osobních vozidel je u nás stále na tradiční paliva, začíná být o alternativní paliva zájem. „Největší zájem je o vozy na CNG. Prodává se jich u nás už dvakrát více než hybridních vozidel, téměř 20krát více než elektromobilů a už 70krát více než na plynné palivo propan-butan – LPG. Za prvních osm měsíců roku 2016 se registrovalo u nás už 2118 jen nových osobních a dodávkových CNG vozidel, to činí více než jedno procento z nově registrovaných v této kategorii,“ říká Jiří Šimek z ČPS.

Pod názvem EkoAuto 2016 připravuje veletržní správa Incheba první autosalon věnovaný pouze vozidlům s ekologickým pohonem. EkoAuto se uskuteční od 22. do 25. září  v Křižíkově pavilonu E na Výstavišti v Praze-Holešovicích a zástupci obcí, měst i krajů se mohou 22. září od 14 do 18 hodin v rámci doprovodného programu dozvědět veškeré podrobnosti k dotacím pro vozidla na alternativní pohon.*

Red (Zdroj: Český plynárenský svaz)

Foto archiv/NextEnergy

Komentáře ke článku 1

 • Jaroslav Rulc

  Dobrý den,
  prosím je dotace přímo i na vůz Toyota RAV4 Hybrid?O jakou celkovou částku se bude týkat?
  Děkuji za odpověď
  V našep případě by se jednalo o 5 vozů.
  S pozdravem Jaroslav Rulc

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *