Ekologické daně, uhlík a biomasa v Česku

V Česku možná vznikne legislativní produkt, jenž by mohl podpořit domácí čistou energii z biomasy – tzv. uhlíková daň. Ale jako vždy je zde ona podmínka: Aby opravdu sloužila svému účelu, musí se udělat dobře. Zdanění jakékoliv zboží, služby či položky totiž zvyšuje cenu, a tudíž pobízí k nižší poptávce (nebo výrobě) – ať už jde o cigarety, auta s vysokou spotřebou nebo energii z uhlí.

Výtah z obsahu článku, který vyšel v časopisu Energie 21 č. 5/2016.

Řada daní v Česku ze společenského hlediska působí kontraproduktivně. Asi tři čtvrtiny příjmů českého státu tvoří daňové tituly, které penalizují věci, jež většinou považujeme za kladné: bohatství (daně z příjmu), lidskou práci (DPH) nebo zaměstnanost (viděno perspektivou firem, příspěvky na sociální a zdravotní pojištění jsou vlastně daň z pracovního místa).

Proto vznikl projekt tzv. ekologické daňové reformy. Princip je jednoduchý: Zákonodárci mohou snížit některou daň, například z příjmu. Díru, která by tím vznikla ve státní kase, kompenzují daní za znečištění nebo čerpání přírodních zdrojů. Koruna za korunu, takže v součtu stát i soukromá ekonomika mají stejné peníze. Koláč zůstane stejně velký, jenomže upečený z jiných ingrediencí.

Obchodování s emisemi se vztahuje jenom zhruba na 60 procent z českých exhalací oxidu uhličitého. Zbytek pochází z odvětví, na která program vůbec nedosáhne: například z aut, malých výtopen nebo domácností, jež spalují uhlí. Tato část znečišťovatelů proto za své znečištění neplatí. Stát už delší dobu uvažuje, že na ně použije uhlíkovou daň. Prosazují ji hlavně teplárenské podniky. Přirozeně jim vadí, že za povolenky musí platit – ale domácnosti, které se od sítě odpojí a pořídí si vlastní vytápění, vypouštějí exhalace zadarmo. Ačkoli třeba používají stejná fosilní paliva a navíc v méně účinném zařízení.

Vláda také chystá takzvaný antifosilní zákon, který by měl výslovně stanovit, jakým tempem budeme snižovat svoji spotřebu uhlí, ropy a zemního plynu. Obojí vyžaduje praktická opatření, jež rodiny a firmy motivují k investicím do čistších řešení. Navíc se stát snaží snížit spalování uhlí v domácnostech, které je hlavní příčinou smogu na venkově. Při schvalování Národního programu snižování emisí vláda loni několika ministrům uložila, aby do konce roku 2016 připravili návrh daně ze spalování uhlí, které nespadá pod obchod s povolenkami.*

Vojtěch Kotecký, institut Glopolis (Připraveno s časopisem Biom)

Obrázky:

Ekologické daně nezvyšují celkové daňové zatížení a lze je použít k řešení různých problémů. Zdroj: Flickr.com

Do konce roku 2016 by vláda měla připravit návrh daně ze spalování uhlí, které nespadá pod obchod s povolenkami. Foto archiv/Energie 21

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *