Nejudržitelnější kancelářská budova

Vybudovat z ekologického pohledu nejudržitelnější kancelářskou budovu světa. To byl společný cíl nizozemského developera OVG Real Estate a hlavního uživatele budovy, společnosti Deloitte. Technicky i vizuálně působivá stavba, pojmenovaná The Edge, stojí v amsterodamské obchodní čtvrti Zuidas.

Stručný obsah článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 1/2016.

V budově je použito inteligentní řešení SmartStruxure™, systém Schneider Electric pro správu budov, řízený softwarem SmartStruxure™ Building Operation, včetně padesáti Automation Serverů. „Periférie kompatibilní se systémem správy budov jsou instalovány ve stropech a technických místnostech a zahrnují snímače, ventily, pohony a tepelná měřidla, která poskytují informace o tepelné energii využívané budovou,“ popsal systém Radko Svrdlin, obchodní ředitel Schneider Electric pro divizi EcoBuilding.

Správci budovy The Edge mohou řídit její provoz a využití energie lokálně nebo vzdáleně za účelem udržení optimálního komfortu přítomných osob. Přístup ke kritickým datům budovy je možný prostřednictvím dashboardů a pokročilého reportování. Na základě těchto informací je možné činit rozhodnutí pro optimalizaci energetického využití HVAC. Budova také využívá produkty Schneider Electric pro elektrické rozvody, které zahrnují rozvodné skříně, přípojnice, elektroměry a frekvenční měniče.

The Edge využívá také další nástroje pro zvýšení energetické efektivity. Jedná se o první budovu, která využívá PoE LED osvětlení, což uživatelům umožňuje ovládat osvětlení a klima v individuálních prostorech pomocí aplikace v mobilním telefonu. Inovativní technologie nejen šetří energetické náklady, ale také poskytuje informace a analýzu dat o provozu budovy.

The Edge je také budova s nulovou energetickou bilancí. Za tímto účelem jsou všechny bezokenní plochy jižní fasády vybavené solárními panely. Pro zajištění veškeré energie pro topení a chlazení je využíváno tepelné čerpadlo v hloubce přibližně 120 metrů. Další ekologické prvky jsou například sběr dešťové vody, nabíjecí stanice elektromobilů a pohybem ovládaná ventilace. Odhadovaná spotřeba energie činí méně než 0,3 kWH/m2 ročně.

Firma Schneider Electric se spojila s developerem, koncovým uživatelem, projektantem, systémovým integrátorem a dalšími účastníky již v rané fázi projektu. Její znalosti a zkušenosti v oblasti správy energie a schopnost porozumět životnímu cyklu budovy výrazně pomohly projektu The Edge získat nejvyšší hodnocení, které bylo kdy uděleno organizací Building Research Establishment (BRE®) – 98,36 % – a ocenění certifikací BREEAM® NL New Construction s výsledkem „Outstanding“ (vynikající).*

JiT (Zdroj: Schneider Electric)

Obrázky:

Skvělé architektonické řešení skrývá komplexní sadu nejmodernějších technologií

The Edge je budova s nulovou energetickou bilancí

Mezi ekologické prvky patří například sběr dešťové vody

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *