Pozornost si zaslouží i domácí zdroje

Využití větrné energie je u nás nedostatečné, to se ale má změnit. Studie Akademie věd ČR ukazuje, že už v roce 2040 by větrné elektrárny v Česku mohly zajistit čtvrtinu až třetinu celkové roční spotřeby. Větrné elektrárny přibývají i ve světě, a to nejen velké, ale i ty na rodinných domech a rekreačních objektech.

Výtah z článku, který vychází v časopise Energie 21 č. 2/24.

Ačkoliv je energie získávaná z větru budoucností, v Česku jí zatím schází dostatečná společenská a politická podpora. Meteorolog a odborník na větrné elektrárny z AV ČR David Hanslian to pro iRozhlas vysvětlil následovně: „Největší bariéra je v hlavách lidí. Je to o tom, jakým způsobem se o větrné energii mluví a jaká témata jsou v této souvislosti zdůrazňována. Bývají slyšet hlavně negativa. Úplně vymizela ta okolnost, že větrné elektrárny jsou jedním z nejčistších zdrojů elektrické energie.“ Tak trochu nezaslouženě jsou v pozadí pozornosti i tzv. domácí větrné elektrárny.

Ekonomika i ekologie větru

Výroba elektřiny z větru nic nestojí a elektrárna je šetrná k životnímu prostředí. Vítr patří mezi obnovitelné zdroje a při výrobě nevzniká oxid uhličitý. Na rozdíl od fotovoltaiky pracuje větrná elektrárna i v noci a za špatného počasí, samozřejmě za předpokladu, že fouká vítr.

Častým argumentem proti výstavbě velkých větrných elektráren je hlučnost. Hlučnost domácí elektrárny je obvykle nižší než 60 dB – hlasitost stejnou, jako když se s někým bavíte. Vždy záleží na rychlosti větru, a tedy otáčkách turbíny, v běžném provozu počítejte s hlukem okolo 40 dB.

Jistou nevýhodou je nutnost průběžné údržby. Vítr roztáčí rotor, který pohání generátor elektrického proudu a někdy může logicky dojít k poruše. Při dobré péči systém vydrží přes 20 let.

Zatímco v Česku solární elektrárnu instalují desítky firem, u větrných elektráren je výběr omezenější. Na trhu jsou nejvíce zastoupeny mikrozdroje k instalaci svépomocí.

JiT (Zdroj: Modrá pyramida)*

Na trhu jsou nejvíce zastoupeny větrné mikrozdroje k instalaci svépomocí. Foto archiv/E21

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down