18.04.2022 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proč, čím a jak zateplit fasádu

Právě teď přichází nejlepší čas k zateplení domu nebo dokončení fasády. Venku jsou totiž ideální teploty pro práci, aplikaci tmelů, omítek a dalších materiálů. Společně s portálem Nejřemeslníci.cz nabízíme několik tipů a rad, které by se přitom mohly hodit.  

Proč zateplovat

Vyplatí se vůbec zateplení, když stojí tolik času a peněz? 0dpověď zní: Při správném provedení rozhodně ano. Izolace totiž přinese:

 • Úsporu energií: zateplením můžete ušetřit 30–60 % nákladů na vytápění a v létě zase uspoříte za klimatizaci. Počáteční investice se zanedlouho vrátí. 
 • Požární ochranu: obecně platí, že správně nainstalovaný certifikovaný systém je bezpečný. Ať už se skládá z pěnového polystyrenu, nebo z minerální vlny.
 • Delší životnost fasády: teplotní výkyvy, slunce, vítr, déšť a smog fasádu nezatíží tolik, pokud bude zateplená. Zůstane déle krásná a funkční. 
 • Příjemnou teplotu po celý rok: izolace zařídí, že konstrukce domu v zimě nepromrzne a v létě se nepřehřeje. Bude za každého počasí příjemně. 

Polystyren, nebo vlna?

K zateplení se nejčastěji používá bílý fasádní polystyren (EPS), minerální vlna a šedý polystyren. Všechny tři zařídí skvělou tepelnou izolaci, ale v dalších vlastnostech se liší. 

 • Bílý polystyren (EPS) vyniká svou pevností, dobře se s ním pracuje a je ze všech tří variant nejlevnější.
 • Šedý polystyren obsahuje navíc příměs grafitu, díky které zlepšuje tepelně-izolační vlastnosti celého systému až o 20 %. 
 • Minerální vlna má lepší paropropustnost i akustické vlastnosti než EPS a vyznačuje se i vysokou požární odolností. Nevýhodou je vyšší cena.

Způsob zateplení

Kromě volby materiálu musíte vybrat způsob zateplení. Jaké jsou nejčastější možnosti?

- Kontaktní systém: V našich končinách nejpoužívanější vnější kontaktní zateplovací systém (ETICS). Je snadný na montáž a vhodný pro novostavbu i rekonstrukci. Umožňuje souvislé zateplení bez tepelných mostů a vyjde levněji než větrané systémy.  Každý ETICS má přesně stanovenou skladbu výrobků, kterou je potřeba dodržet.  U každého najdete přesný výpis materiálů, které pro instalaci použít.

Větraná fasáda: Je vhodná hlavně pro domy s vyšší vlhkostí. Nechává totiž mezi svrchním pláštěm a izolací mezeru. Díky ní může vlhkost z povrchu izolace volně unikat, a nedostává se tak do konstrukce. Kromě toho má větraný systém ještě další výhody:

 • Montáž je rychlejší než u ETICS.
 • Můžete instalovat kdykoliv během roku. 
 • Snadno zakryje i velké nerovnosti původní fasády. 
 • Dobře tlumí hluk. 

I bez zateplení

Pokud máte dostatečně silné zdivo z tepelně-izolačních cihel (např. Ytong nebo Porotherm), nepotřebujete dodatečné zateplení. U tohoto typu cihel se ale omítkové souvrství zahřívá na vyšší teploty, než u klasické pálené cihly. Běžná vápenocementová omítka takovou zátěž nevydrží a popraská. Proto je potřeba zvolit speciální materiály na tepelně izolační zdivo.

Objednejte řemeslníky

 Možná, že už jste všechny zmíněné věci promysleli a naplánovali. Pokud se nechystáte do zateplení svépomocí, zbývá jediné – sehnat pracanty, kteří dům opatří krásnou fasádou. Na portálu NejŘemeslníci.cz seženete ověřené firmy a řemeslníky. Můžete si prohlédnout jejich předchozí práce i hodnocení zákazníků a pak už jen zadáte poptávku. Služba je zdarma.*

(Zdroj: NejŘemeslníci.cz)

Foto archiv/Living.cz

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down