Veletrh úspor energií naznačil trendy

Koncem února se ve Welsu konal největší rakouský veletrh úspor energií – Energiesparmesse, který probíhá společně s největší výstavou pro stavebnictví a veletrhem vybavení pro koupelny a sanitární techniku. Jeho součástí jsou i Dny světově udržitelné energie se spoustou přednášek a seminářů, týkajících se především využívání biomasy pro vytápění.

Stručný obsah článku, který vyšel  v časopise Energie 21 č. 2/2015:

Letošních výstav se zúčastnilo přes 900 vystavovatelů ze 14 zemí a bylo možno vyslechnout na 150 přednášek, které byly přímo přenášeny dolnorakouskou rozhlasovou stanicí ORF do celé země. Zájemci o radu se mohli zeptat asi tři a půl tisíce expertů a poradců a získat tak potřebné kvalitní informace.

Co se týče hlavního oboru tohoto veletrhu – vytápění biomasou, tak oproti našim veletrhům zde dominovala ta největší plně automatizovaná zařízení od 100 kW tepelného výkonu výše na dřevo a pelety.

Zde byly zajímavé například akumulační teplovzdušné krby, tedy krby s akumulační obestavbou z keramiky či přírodního kamene. Velmi pěkné byly i expozice designových krbů a pecí, a pro nás též zatím skoro neznámé, byť pro rakouské domácnosti typické sofistikované kuchyňské sporáky, kamna a pece.

Zajímavý byl pak stánek společnosti Guntamatic, jehož délka přesahovala 100 metrů. Na stánku rakouského Spolku pro využití biomasy byly rozdávány krabičky s maxisirkami pro zapalování krbů, uvnitř s návodem, jak zatápět v krbech a kamnech ekologicky – tedy suchým dřevem a třískami shora, s ekologickým podpalovačem s příměsí přírodního vosku. Z ostatních tepelných zařízení byla vystavována samozřejmě různá tepelná čerpadla mnoha výkonů a provedení, sofistikované akumulační nádrže a ventily či regulační prvky.

Z našich vystavovatelů zde byla firma Atmos se svými klasickými kotly, dále výrobce peletových hořáků Kovarson,  poprvé i společnost Regulus vystavující svou regulační techniku, a výrobce malých čističek odpadních vod.

Pokud jde o obor využití slunečního záření, tak tento rok místo termických slunečních kolektorů výstavní prostor ovládly moderní fotovoltaické systémy, některé ve spojení s tepelnými čerpadly, která umožňují vyšší využití sluneční energie.

Novinkou, která u nás dosud nebyla k vidění, je akumulace přebytků sluneční energie z fotovoltaických zařízení v rozměrných výkonných akumulátorech elektrické energie a jejich využití v nočních hodinách, když Slunce už nesvítí. Zaujala i různá „smart“ zařízení pro chytré řízení efektivního využití sluneční energie. Zajímavé byly i výstavní exponáty elektromobilů, nejen se slušným dojezdem, ale i zajímavým designem, nabíjené samozřejmě elektřinou z obnovitelných zdrojů.

Tyto veletrhy nám ukazují trendy ve vytápění a úsporách energií v nejbližších letech, protože přece jen jsou tamní vystavovatelé o pár let dál, než u nás, a proto je dobře, že již přes deset let pořádá českobudějovické Energy Centre ve spolupráci s hornorakouským Spolkem pro úspory energií celodenní autobusové zájezdy za výhodnou dotovanou cenu včetně zlevněné vstupenky.*

Lucia Kováčová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *