25.12.2021 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vířivé turbíny mají globální využití

Stále více společností a organizací nejen ve vyspělých zemích podporuje zásady udržitelnosti. Jednou z nich je Turbulent, malá strojírenská firma z belgického města Wilsele. Hlavním produktem společnosti Turbulent je malá vodní elektrárna na principu vířivky, která může pracovat i na menších tocích s nižším spádem.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 6/2021.

Spoluzakladatel a technický ředitel Geert Slachtmuylders hovořil s novináři o udržitelných inovacích ve vodní energetice.

Jak firma Turbulent vznikla?

Firma Turbulent více méně vzešla z mé výzkumné práce v Cleantech Challenge. Zkoumal jsem, jak se v řekách vytvářejí vodní víry a jak se v nich generuje energie. Zde jsem se také setkal s Jasperem Verreydtem a v roce 2015 jsme spolu založili společnost Turbulent.

Na vývoji našeho hlavního produktu jsem tedy pracoval již dříve. Rád chodím kolem řeky a vidím, co všechno vodní proud umí. Naše vířivka je proto takříkajíc kus "přirozeného designu".

Máte svoji společenskou vizi?

Naše vodní turbíny mohou významně pomoci zachránit planetu tím, že poskytnou čistou a spolehlivou elektřinu nákladově efektivním způsobem. Jsme přesvědčeni, že vytváříme nové příležitosti zejména pro izolované venkovské komunity. Ve skutečnosti tak můžeme pomoci vytvářet udržitelnou energii lidem po celém světě. Většina menších sídel na Zemi, dokonce i ve zcela odlehlých oblastech, stojí totiž na břehu nějaké řek. Je proto logické nabídnout jejich obyvatelům čistou vodní energii místo špinavého dieselového generátoru.

Jak vířivá turbína funguje?

Naší vířivou turbínou lze generovat elektřinu již při výškovém rozdílu vodní hladiny 1,5 metru, tedy například i pod běžným jezem, ve zdymadlech a podobně. Ze stávajícího koryta vyvedeme jen několikametrový přívodní kanál do spirálovité pánve, kam umístíme turbínu. Prostřednictvím vodního šroubu se rotace vodního víru převede na mechanickou energii a poté na elektrický proud. Tato konstrukce také zajišťuje, že vodní živočichové projdou uložením turbíny bez úhony.

Pro jaké zákazníky je určena?

Naší primární cílovou skupinou jsou manažeři podniků a místní úřady. Připravujeme ale spolupráci i s místními rozvojovými organizacemi, lokálními poskytovateli energie.

Naše elektrárna je totiž pro mnohé odběratele krajním řešením. Klient třeba nedostane povolení ke stavbě standardního vodního díla, nebo se obyvatelstvo brání návrhu s přehradou, která pak zaplaví vesnici. Tím se my dostáváme do popředí: naše turbína je levnější a má nulový dopad na ekologický systém. V Evropě ale již pracujeme na několika projektech v Portugalsku, Francii a Itálii.

Ale čelíte i překážkám?

V Evropě by to je hlavně legislativní rámec a získání různých povolení. Izolované místní komunity na různých kontinentech ale potřebují kompaktní a robustní turbíny, které nejsou příliš drahé, aby tak mohly nahradit jiné a již neudržitelné systémy, nebo jednoduše proto, že v místě není žádná infrastruktura. Nyní se na tyto oblasti zaměřujeme, nicméně spolupracujeme s místními agenty, kteří se postarají o vše, co souvisí s povolením. To znamená, že potřebujeme i místní know-how. Provozní parametry instalace sledujeme dálkově z Belgie, údržbu však mohou nejlépe provádět místní partneři.

Na co se nyní zaměříte?

V současné době se zabýváme hlavně vývojem produktů. V nadcházejících letech se ale více zaměříme i na prodej a marketing. Každým rokem již nyní získáme asi 17 tisíc potenciálních zákazníků z celého světa, u nichž prověřujeme proveditelnost. Více se zaměříme na oblasti, kde ani dnes nemají přístup k elektřině a kde se používají silně znečišťující motorové generátor y – tedy hlavně střední a jižní Afriku, Jižní Ameriku a jihovýchodní Asii.*

Připravil JiT (Zdroj: VITO, Belgie)

Obrázky:

Vodní elektrárna na principu vodního zapadne do prostředí

Z koryta řeky je vyveden krátký kanál do pánve s turbínou

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down