06.05.2023 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Solární elektrárny ušetřily miliony tun uhlí

Fotovoltaické elektrárny provozované Skupinou ČEZ v České republice vyrobily za letošní první čtvrtletí 18,7 milionu kWh bezemisní elektřiny. Ušetřily tak 17 tisíc tun uhlí a zamezily vypuštění více než 18 tisíc tun CO2 do ovzduší. Od roku 2009 fotovoltaiky ČEZ díky své bezemisní výrobě ušetřily 1,4 milionu tun uhlí a do ovzduší nemuselo být vypuštěno 1,5 milionu tun CO2. Právě takové dopady by si vyžádala výroba stejného množství energie v klasických elektrárnách.

Na území šesti krajů České republiky aktuálně přeměňují energii slunečního záření v ekologickou elektřinu fotovoltaické elektrárny ČEZ o celkovém výkonu 126 MW. Loni vyrobily více než 136 tisíc MWh, meziročně o 12 % více.

První nová velká solární elektrárna ČEZ už dva roky vyrábí bezemisní energii ve vnějším areálu jaderné elektrárny Dukovany na speciálně upravených střechách nových parkovacích stání. Elektrárna nezabírá žádnou ornou půdu a díky oboustranným panelům zužitkuje i sluneční světlo odrážející se od zaparkovaných vozů. Další zajímavou instalací, která testuje budoucí využití velkých vodních ploch pro solární panely, je první česká plovoucí fotovoltaická elektrárna umístěná na horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny ve Štěchovicích.

ČEZ staví fotovoltaické elektrárny také na klíč pro domácnosti a firmy. Společnost ČEZ Prodej zaměřená na retailové zákazníky loni instalovala přes 4 tisíce střešních fotovoltaik, meziročně o 170 % více. Stále vyšší poptávka je po propojení fotovoltaiky s bateriovými systémy, kterých ČEZ loni instaloval 3477 kusů.

Významné úspory emisí znamenají také střešní fotovoltaiky, které u zákazníků z řad obcí a firem staví společnost ČEZ ESCO. K nejzajímavějším instalacím posledních měsíců patřily fotovoltaiky na centrálním skladu řetězce Billa, na Kongresovém centru Praha (obě s výkon 1 MW) nebo panely na centrále Komerční banky nebo skladech ČEPRO. Velká elektrárna se rodí na střechách ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi.

„Fotovoltaické elektrárny jsou dnes standardní součástí našeho portfolia obnovitelných zdrojů energie a jejich význam dále poroste. Solární panely jsou více než dvakrát levnější než před deseti lety a jejich účinnost se pohybuje přes dvacet procent. Pro stejnou výrobu tak potřebují mnohem menší plochu. V příštích letech proto chceme rozvíjet právě fotovoltaiky. Nové elektrárny o výkonu tisíců MW vzniknou hlavně v průmyslových areálech nebo na rekultivacích a pro českou energetiku budou jednou z náhrad za postupně končící uhelné zdroje. Některé z nich uvedeme do provozu už letos,“ říká Jan Kalina, člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika.

„Nejvíce ekologické elektřiny vyrobily naše fotovoltaiky loni a v letech 2018 a 2019. Vedle přízně počasí přitom hrály nespornou roli zvyšující se zkušenosti našich specialistů, pravidelná údržba, včasná detekce závad a jejich oprava. Dlouhodobě nejpříznivějšími měsíci pro využívání energie ze slunce jsou květen a červen. Od listopadu do února naopak fotovoltaické panely umí nejlépe využívat svůj potenciál díky minimálním tepelným ztrátám,“ shrnuje poznatky z fungování slunečních zdrojů Róbert Heczko, ředitel provozu elektráren společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.*

(Zdroj: Skupina ČEZ)

Foto archiv/ČEZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down