Solární střešní elektrárny města do léta navýší instalovaný výkon o 455,7 kilowatt-peak (kWp). "Na všechny instalované projekty jsme dokázali získat peníze z dotačních programů a zapojování fotovoltaických elektráren nestojí rozpočet města a městských částí ani korunu," uvedla primátorka Markéta Vaňková. Nyní připojované výrobny podle ní za dobu své životnosti ušetří odhadem nejméně 20 milionů korun.
Společnost Sako Brno Solar současně podává žádost o dotace na dalších 55 výroben. "Vzhledem k aktuální situaci, kdy boom střešních fotovoltaik naráží na limity distribuční soustavy, klademe větší důraz na předběžnou rezervaci kapacit v distribuční síti," řekl Černý.
Na střeše polikliniky je nyní přes 200 panelů, které ročně vyprodukují přibližně 100 megawatthodin zelené energie, což z jedné třetiny pokryje spotřebu polikliniky. "Pokud bychom zůstali jen u této etapy, tak za 30 let životnosti panelů poliklinika ušetří na energiích okolo šesti milionů korun, a to i po započtení provozních nákladů. Přiznanou dotaci a stavební povolení ale máme na dalších 535 panelů, což výrobnu na poliklinice znásobí," doplnil ředitel Sako Brno Solar Petr Nezveda.
Sako Brno Solar je dceřiná firma odpadové a svozové společnosti Sako Brno. Má na starosti rozvoj alternativních zdrojů energie a instalaci fotovoltaických systémů na střechách městských budov. Brno chce do pěti let osadit střechy přibližně 650 budov v majetku města, což má přinášet nejméně 43 gigawatt hodin solární elektřiny ročně.*
/Zdroj: ČTK/
Ilustrační foto