28.05.2023 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Držme slovo: snižme český klimadluh!

České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS), jakožto přidružená platforma Klimatické koalice, připomíná u příležitosti Týdne pro klima výzvu Držme slovo: snižme český klimadluh! Tu může podpořit svým podpisem každý na stránkách www.drzmeslovo.cz. Výzva usiluje o to, aby byla česká vláda aktivnější v naplňování závazků ČR v oblasti příspěvků na klimafinance pro nejzranitelnější země světa.  

Výzva požaduje, aby ČR:

1. důstojněji plnila závazky, které pro ni vyplývají z Pařížské klimatické dohody. Na období 2024–2027 by proto měla navýšit svůj skromný příspěvek do Zeleného klimatického fondu pro rozvojový svět z aktuálně přislíbených cca 30 milionů Kč ročně alespoň na dvojnásobek. 

2. v rámci klimatických summitů COP 28 (podzim 2023) a COP 29 (podzim 2024) aktivně přispěla k tvorbě mechanismu pro kompenzaci ztrát a škod způsobených změnou klimatu v nejzranitelnějších oblastech světa, a dále aby v případě úvodního finančního plnění tohoto mechanismu přispěla částkou alespoň 50 milionů Kč ročně.

- Pavel Přibyl, ředitel FoRS, k tomu uvádí: „Jako silně průmyslová země si neseme dlouhodobý emisní dluh. Dodnes jsme v přepočtu na hlavu jedním z největších aktuálních emitentů skleníkových plynů v EU. Jsme také v tomto ohledu daleko např. před Čínou či Indií. Dopady klimatické změny se projevují zejména v nejchudších částech světa. Přesto poskytujeme dlouhodobě na klimafinance pro rozvojový svět (do mezinárodních fondů i v rámci dvoustranné spolupráce) jen přibližně 200 milionů Kč ročně, tj. pouhá 2,5 % férového podílu. Ten činí zhruba 8 miliard Kč ročně. Ve výši příspěvků po řadu let víceméně stagnujeme. Je potřeba začít příspěvky postupně navyšovat.“

- Katarína Klamková, z organizace CARE ČR, k tomu doplňuje: „Změny klimatu významně přispívají k hladomorům ozbrojeným konfliktům, či k migraci desítek milionů lidí z oblastí, které se stávají neobyvatelnými. Záplavy v Pákistánu nebo sucho a neúroda v Súdánu ovlivňují i nás. Proto potřebujeme, aby byl Zelený klimatický fond pro rozvojový svět adekvátně financován. Zvyšuje odolnost zranitelných regionů vůči dopadům klimatických změn a chrání tak i nás před nestabilitou ve světě.“

- Václav Orcígr, z organizace Arnika, dodává: „Dopady změny klimatu jsou ze středoevropské perspektivy dlouhodobě spíše podceněny, a to směrem dovnitř i vně hranic Česka. Musíme si přitom uvědomit, že nejvíce ohrožené oblasti jsou v globalizovaném světě přímo provázány s budoucností života i u nás, a to z ekonomické i sociální perspektivy. Nedostatek odpovědnosti a solidarity v otázkách klimatu je třeba napravit. Náklady by přitom měli nést ti největší znečišťovatelé - např. vlastníci uhelných elektráren nebo letecké společnosti.”

(Zdroj: FoRS)

Foto archiv/Aktuálně.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down