Evropská unie se včera rozhodla pro méně ambiciózní přístup k řešení klimatické krize. Ve stanovisku EU k blížící se klimatické konferenci OSN (COP 28) v Dubaji se ministři a ministryně životního prostředí zemí EU rozhodli ponechat odkaz na využívání technologií pro zachycování uhlíku (v angličtině “unabated fossil fuels”). Oslabují tím světové úsilí o dostatečně rychlý odchod od fosilních paliv. Už 28. klimatická konference OSN (COP 28) proběhne v Dubaji ve dnech 30. listopadu - 12. prosince 2023.
Smělé plány EU
Masově využitelné technologie pro zachycování uhlíku totiž v současné době k dispozici nejsou, jak v uplynulých dnech upozornily nevládní organizace v otevřeném dopise. Nevládní organizace proto v dopise Evropské unii doporučily, aby se na jejich využití v mezinárodních dohodách neodkazovala. Místo toho by měla Evropská unie urychlit vlastní odchod od fosilních paliv. S využíváním uhlí by měla EU podle doporučení nevládních organizací skončit do roku 2030, s fosilním plynem do roku 2035 a s ropou do roku 2040.
Ochrana klimatu
Rada EU pro životní prostředí (ENVI) včera podpořila i udržení nárůstu průměrné globální teploty na hranici 1,5 stupně Celsia. Nevládní organizace ale v otevřeném dopise upozornily, že prozatímní závazky EU k cíli 1,5 °C nepřispívají dostatečnou měrou. Vyzvaly proto EU, aby jako bohatá ekonomika a jeden z hlavních historických producentů emisí skleníkových plynů snížila své emise do roku 2030 alespoň o 65 % a dosáhla klimatické neutrality nejpozději do roku 2040. EU ale ve výstupech včerejších jednání zmiňuje, že jako nový závazek předloží do UNFCCC pouze aktuálně platný cíl EU snížit do roku 2030 emise “alespoň o 55 %” (oproti roku 1990). Výstupy včerejšího jednání se však odkazují na možné překonání tohoto cíle. EU tak nevyužila ani příležitost zvýšit svůj závazek alespoň na hodnotu 57 %. O tomto čísle mluvil už na loňské 27. klimatické konferenci OSN (COP 27) v Egyptě tehdejší komisař pro klima Frans Timmermans.
Názor Rady EU
Ve stanovisku k nadcházející klimatické konferenci OSN v Dubaji vyslovila včera Rada EU pro životní prostředí podporu také ztrojnásobení globální kapacity obnovitelných zdrojů do roku 2030 a zdvojnásobení cílů v oblasti energetických úspor. Za Českou republiku byli přítomni ministři Petr Hladík a Martin Kupka.
“V mezinárodních vyjednáváních zastává EU ambiciózní pozice. Z hlediska vlastního přispění ke stabilizaci světového klimatu má ale Evropa stále resty. Nevládní sektor proto vyzývá politické představitele k navýšení ambicí pro rok 2030 i k rychlejšímu dosažení klimatické neutrality. Po klimatické neutralitě vyspělých zemí už v roce 2040 ostatně volá i generální tajemník OSN Antonio Guterres. Že je to reálné ukazuje i o víkendu zveřejněná studie Postdamského institutu. Podmínkou je ale navýšení investic do transformace energetiky, a naopak rychlé upuštění od dotací pro fosilní průmysl. Česko by mělo efektivně využít peníze z emisních povolenek a předložit letos ambiciózní strategické plány v oblasti energetiky a klimatu,” říká Jitka Martínková z Klimatické koalice.
“Ačkoliv členské státy o této otázce diskutovali do poslední chvíle, EU nakonec kolektivně minula cíl úplného ukončení využívání fosilních paliv, když se v závěrech Rady zavázala pouze k celosvětovému ukončení fosilních paliv bez technologií na zachytávání uhlíku. To znamená, že EU hodila záchranné lano fosilnímu průmyslu, který je za klimatickou změnu zodpovědný, a vsadila na riskantní budování finančně náročného a doposud komerčně nedostupného odvětví zachycování emisí uhlíku ze vzduchu. Přitom je mnohem levnější snižovat emise přímo již nyní a budovat plně obnovitelný energetický systém a odolnou krajinu, jež bude schopna uhlík zachycovat přirozeně. Konference COP 28 bude pro EU příležitost to napravit,“ říká Miriam Macurová z Greenpeace ČR.
Česko má možnost promítnout vyšší ambice v oblasti ochrany klimatu a rozvoje obnovitelných zdrojů zejména do nového Národního energeticko-klimatického plánu, jehož návrh v posledních měsících společně připravují Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo životního prostředí. Vláda by měla návrh plánu schválit již ve středu 18. října. Ekologické organizace vítají, že plán potvrzuje cíl skončit se spalováním uhlí nejpozději v roce 2033, kritizují ale podceňování možností obnovitelných zdrojů a naopak přeceňování role jaderné energetiky.
“Česká vláda předloží energeticko-klimatický plán, který předpokládá značné zrychlení rozvoje obnovitelných zdrojů i úspor energie, ale stále nedosahuje na potřebnou spoluúčast na splnění evropských cílů v těchto dvou oblastech. Vláda by měla v rámci přípravy finální podoby plánu vyjít ze skutečných potenciálů obnovitelných zdrojů energie, které jsou vyšší,” říká Jiří Koželouh z Hnutí DUHA.*
/zr/