Širší nabídka sortimentu a více možností znamená složitější výběr a rozhodování, a to i v případě výrobku, jako je tepelné čerpadlo. Je dobré si prostudovat návod, který na jaře vydala Asociace pro využití tepelných čerpadel. Případně studujte návodů více. Je také dobré číst a hledat zkušenosti ostatních uživatelů, číst diskuse na odborných webech. Níže uvedené rady by vám také mohly pomoci.
Je na koho se obrátit při instalaci nebo opravě?
Při sázce na tepelné čerpadlo objednané ze zahraničí se hodí podívat se na to, zda v tuzemsku najdete servisní společnost, která se značkou zkušenosti má. V opačném případě totiž může být obtížné problémy řešit jinak než výměnou stroje. Stává se dokonce, že konstrukce čerpadla není uzpůsobená pokročilejšímu servisnímu zásahu a v době záruky jej dodavatel ještě celé vymění, po uplynutí obvykle 2 – 3 let záruky už jsou ovšem opravitelnost a životnost zařízení s otazníkem.
Naopak kvalitní tepelná čerpadla zajetých značek poznáte mimo jiné podle toho, že je možné jej prakticky „do posledního šroubku“ rozebrat a následně zase sestavit. Případně také repasovat výměnou klíčových komponentů, což mu může po 10–15 letech vdechnout nový život. Důležité je čerpadlo pravidelně kontrolovat.
Když „cena od“ neznamená, že za ni pořídíte funkční čerpadlo
Není výjimkou, když základní cena čerpadla neobsahuje všechny jeho nezbytné součásti. Typicky vnitřní jednotku (viz bod 5), prostorový terminál (termostat s ovládacím displejem) nebo bivalentní zdroj (tj. elektropatrona nejčastěji užívaná u čerpadel vzduch-voda). Výsledná cena za samotné čerpadlo bez montáže se tak může lišit od „ceny od“, která bývá inzerována navenek, až o desítky tisíc korun. Ověřte si proto, co je součástí standardní výbavy. Někdy je třeba oproti výchozí ceně výrazně připlatit, abyste vůbec získali funkční celek tepelného čerpadla. A to nepočítáme montáž.
Aby tepelné čerpadlo nebylo jen obrácenou klimatizací
On to vlastně není špatný nápad. Klimatizační jednotky jsou levnější než tepelná čerpadla, je možné s nimi i topit, dokonce i princip obou zařízení je velmi podobný. Vyšší cena tepelných čerpadel ale má své opodstatnění. V první řadě jde o zařízení, které není namáhané jen několik horkých, ale celoročně. A jiná budou i vaše očekávání od něj. Hlučnost zařízení musí být výrazně nižší než v případě klimatizace. Naopak účinnost musí být vysoká. Kdo si při pořízení zařízení připlatí, nakonec nejen ušetří více, ale ještě má doma klid a jistotu tepelné pohody i v době, kdy venku řádí mrazy.
Pominutí možností letního chlazení objektu
Topení a chlazení klimatizací může být dobrý nápad, který ale vyjde draze. Topit a chladit, a přitom o poznání levněji, ale můžete i s využitím tepelného čerpadla. Stejně jako v zimě tepelné čerpadlo bere energii zvenku a přenáší ji přes tzv. chladicí okruh dovnitř v podobě teplé topné vody, může v létě brát teplo z domu a „ohřívat vnější vzduch“.
Vůbec nejúčinnější jsou přitom tepelná čerpadla země-voda, která mohou díky freecoolingu vaši domácnost chladit takřka zadarmo. Ptejte se proto po možnostech chlazení. Můžete si tak zpříjemnit letní dny a nahradit klimatizaci, kterou byste museli kupovat jako další spotřebič k tepelnému čerpadlu.
Otopný systém nevyhovuje potřebám domu. A vlastně ani čerpadla
Podlahové vytápění je samozřejmě ideální variantou, pokud tepelné čerpadlo pořizujete, podmínkou ale být nemusí. Zcela běžné jsou instalace v soustavách s běžnými radiátory, kde je sice nutná vyšší teplota topné vody, obojí je ale zcela v pořádku.
Ale spočívá v otázce, zda je otopná soustava správně navržená a dimenzovaná. Často totiž dochází k chybám v návrhu nové otopné soustavy či rekonstrukce stávající, což pak negativně ovlivňuje chod samotného čerpadla. A chybně navržená soustava může způsobit nesprávný chod nebo dokonce v krajním případě nejrůznější chybová hlášení a poruchy čerpadla. Kvalitní dodavatel by proto měl otopnou soustavu umět správně vybudovat, případně posoudit stávající a navrhnout její úpravy za účelem zvýšení účinnosti čerpadla.
Když se v topení přepočítáte
Moc je moc a málo je málo. Ať už se výkon vašeho tepelného čerpadla vychyluje na tu či jinou stranu, obě varianty hrozí problémem. Pokud například pro dům s tepelnou ztrátou 14 kW navrhneme tepelné čerpadlo s výkonem 20 kW, poběží často na nízký výkon, resp. otáčky kompresoru, což se negativně projeví na jeho životnosti.
Důsledky druhé varianty jsou dokonce ještě horší. Zařízení v zimě nestačí dům vytápět a často se zapojuje elektrický bivalentní zdroj. V nejhorším systém nedosáhne požadované teploty ani tak. Kromě toho čerpadlo i v poměrně příznivých venkovních podmínkách běží prakticky blízko maximálního výkonu, což snižuje účinnost a zvyšuje opotřebení.
Zodpovědný výrobce by krom nejvyššího výkonu čerpadla měl udávat i hodnotu tepelné ztráty domu, pro kterou daný model doporučuje. Vhodné je začít výpočtem tepelných ztrát domu. Poctivá firma by měla vyzpovídat zákazníka, zjistit, jaký využívá topný systém a navrhnout mu řešení k výběru. Špatně zvolené či instalované tepelné čerpadlo zkušený technik pozná vlastně na první pohled. Domácnost pak totiž bojuje například s propadem teploty, s velmi častým spínáním a vypínáním čerpadla a také s vysokou hlučností. Například čerpadlo s nejvyšším výkonem 12 kW je obvykle vhodné pro domy s tepelnou ztrátou do 10 kW apod. A jedna rada na závěr: Nechte si odborně spočítat tepelnou ztrátu domu a výkon čerpadla volte – po konzultaci s výrobcem či dodavatelem – mírně nad touto hodnotou. *
/zr/