Zásobování energiemi se v posledních letech z mnoha důvodů komplikuje. Vedle krizových situací a jejich důsledků roste tlak na environmentální aspekty produkce a spotřeby. Nemalou roli v globální rekonfiguraci energetických nároků hrají i samotné budovy, které se podílejí jednou třetinou na světové spotřebě energií.
Od října 2021 prošel svět několika energetickými krizemi. Hospodářské oživení po konci pandemických opatření zvýšilo napětí na trhu a v kombinaci s narušenými dodavatelskými řetězci vedlo k prvním problémům a stalo se předzvěstí budoucí nestability. Únor 2022, v němž Ruská federace napadla Ukrajinu, situaci na energetických trzích poznamenal zcela zásadně. Ceny energií nevzrostly dramaticky pouze v Evropě. Zdražující fosilní paliva ovlivnila energetiku na celém světě. Právě jejich cenová hladina se podle Mezinárodní energetické agentury podílela z 90 procent na růstu cen elektřiny. Samotnému zemnímu plynu tato organizace přičítá polovinu nárůstu. V průběhu roku 2022 se ceny energií vyšplhaly na nejvyšší úrovně za předchozích 12 let. Následný inflační šok na sebe nenechal dlouho čekat. Jednu z cest, jak situaci řešit na lokální nebo regionální úrovni představoval rychlejší příklon k obnovitelným zdrojům energie. A právě na něj se mnoho zemí zaměřilo. Rok 2022 tedy přinesl i jistá pozitiva. Mnoho zemí zrychlilo adopci obnovitelných zdrojů energie a některé sektory zjistily, že na přísunu fosilních paliv nemusí být tolik závislé. Obnovitelné zdroje se začaly etablovat jako spolehlivé, stabilní, a dokonce i dostupné.
V přímé reakci na rostoucí inflaci a náklady na energie vznikly v průběhu roku dva významné politické balíčky. Jedním je plán Evropské komise s názvem REPower EU. Druhý vzniknul ve Spojených státech a jde o zákon o snížení inflace, v originále Inflation Reduction Act. Cíle obou iniciativ jsou obdobné. Mají stimulovat hospodářský růst prostřednictvím dotačních balíčků, které se zaměří mimo jiné na výrobu a využívání obnovitelných zdrojů energie a zároveň na podporu místního průmyslu.
Více se dočtete v šestém vydání Energie 21, v rubrice Téma, kde článek vyšel v plném znění.*
/ev