Ve středu 20. března 2024 bude vláda po velkých průtazích jednat o návrhu novely zákona o obchodování s emisními povolenkami. Desítky miliard korun z prodeje povolenek by měly nově směřovat na investice do snižování emisí skleníkových plynů, adaptací na změnu klimatu a také do fondů zaměřených na vyrovnávání se s klimatickými změnami v rozvojových zemích.
Ekologické a rozvojové organizace znovu apelují na ministry a ministryně, aby novelu konečně schválili a následně prosadili v parlamentu. Organizace připomínají, že 100% využití emisních povolenek na zmíněné investice je zakotveno nejen v závazné evropské legislativě, ale vláda to slíbila již ve svém programovém prohlášení a pak odsouhlasila ve Východiscích Státní energetické koncepce ČR v dubnu 2023 a ministerstvo průmyslu již dle nich připravilo aktualizovaný návrh koncepce.
Využití příjmů z emisních povolenek na investice do řešení změny klimatu a modernizace ekonomiky představuje podle nevládních organizací výbornou ekonomickou příležitost.
Finance z povolenek mohou zajistit stabilní pomoc se snižováním spotřeby energie v českých domácnostech ohrožených energetickou chudobou. Nadto pomohou ozdravit českou krajinu, zastavit erozi půdy a zadržovat vodu. Jejich menší část by měla podpořit rozvoj čistých technologií v zemích, které jsou vůči změně klimatu nejzranitelnější.
Nezacílené rozpuštění výnosů ve státním rozpočtu, jak prosazuje ministr financí, by bylo naopak promarněním příležitosti pro podporu uvedených specifických opatření.
- Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA: „Použít peníze z emisních povolenek na investice do zateplování domů či výroby čisté a levné energie je obrovská příležitost pro snižování energetických účtů českých rodin, zejména to umožňuje stabilní financování projektů u chudších a zranitelnějších. Stoprocentní využití peněz na takové investice je ostatně součástí vládou odsouhlasených východisek energetické koncepce.“
- Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace: „Česko má k dispozici dostatek prostředků pro financování zelené modernizace, ale je důležité, aby byly skutečně použité na dekarbonizační a adaptační opatření, tedy pro úspory energie, rozvoj obnovitelných zdrojů energie a obnovu krajiny tak, aby bylo možné udržet globální oteplování pod hranicí 1,5 °C. Vláda by proto měla respektovat své programové prohlášení i evropské závazky a použít 100 % financí z emisních povolenek na opatření, která mají nejen klimatické, ale i sociální a ekonomické přínosy.“
- Pavel Přibyl, ředitel FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci: „Povodně, sucha, kalamity, požáry – následky změny klimatu cítíme na vlastní kůži. OSN odhaduje, že obyvatelé rozvojových zemí ponesou dokonce 80 % nákladů způsobených celosvětovými dopady klimatických změn. Česko patří mezi země, které svými emisemi urychlují změnu klimatu historicky nejvíce a zároveň nepřispívá férovým podílem k plnění svých klimatických závazků směrem k nejzranitelnějším rozvojovým zemím. Je potřeba, aby výnosy z povolenek pro znečišťovatele mířily v dostatečné míře také do opatření umožňujících zmírnění dopadů změn klimatu a budoucí klimaticky čistý rozvoj v rozvojových zemích.”
- Barbora Urbanová, ředitelka Centra pro dopravu a energetiku: „Rozpustit výnosy z povolenek ve státním rozpočtu je nejenom v rozporu s platnou unijní legislativou, ale především je to krátkozraké a iracionální. Dle nedávno zveřejněné mezinárodní studie Investice do budoucnosti se každá koruna investovaná do energetické efektivity a úspor vrátí 3,6krát.”
JiT (Zdroj: Ekologické a rozvojové organizace)*
Finance z povolenek mohou zajistit investice do bezemisního průmyslu a pomoci krajině, foto archiv/Enviregion