Na dekarbonizaci potravinového řetězce budou v Evropě spolupracovat společnosti PepsiCo Europe a Yara. V rámci partnerství, které zahrnuje několik zemí, získají zemědělci spolupracující s PepsiCo Europe produkty pro výživu plodin a digitální nástroje pro přesné zemědělství. Produkty a služby bude dodávat Yara. Výsledkem má být zvýšení efektivity využití živin (NUE), růst výnosů a pokles uhlíkové stopy plodin.
Společnost Yara o tom informovala v tiskové zprávě s tím, že firmě PepsiCo bude dodávat až 165 000 tun hnojiv ročně, čímž pokryje přibližně 25 % jejich potřeby v Evropě do roku 2030. Bude se jednat většinou o produkty Yara Climate Choice, která zahrnují hnojiva s nízkou uhlíkovou stopou. Firma je vyrábí buď z čpavku z obnovitelné produkce z nové továrny, nebo z nízkouhlíkového čpavku s vyrobené s využitím zachycování a ukládání uhlíku (CCS). Tato produkční kapacita je v současnosti ve výstavbě.
Portfolio produktů bude zahrnovat také standardní minerální hnojiva Yara na bázi dusičnanů vyráběná za použití zemního plynu. Ta mají podle firmy uhlíkovou stopu přibližně o 50 % nižší než většina hnojiv ze zemí mimo EU, a to díky použití technologie katalytického čištění. Cílem partnerství obou společností je v průběhu času přejít na hnojiva Yara Climate Choice s tím, jak se výroba rozšíří a technologie zdokonalí. Pak bude všech 165 000 tun ročně do roku 2030 produkty Yara Climate Choice.
Partnerství podtrhuje podle společnosti Yara společný závazek společností vybudovat udržitelnější potravinový systém v souladu s klimatickými cíli Evropské unie. Zároveň pomůže zemědělcům se souvisejícími náklady na změnu, aby nedošlo k negativnímu ovlivnění jejich živobytí. Dekarbonizace výroby potravin bude zásadní pro plnění Pařížské dohody. Z pohledu druhé firmy je partnerství v souladu s její komplexní transformací známou jako PepsiCo Positive (pep+) a bude zásadní při přechodu k budoucímu systému uhlíkově neutrálních potravin. Cílení na emise typu Scope 3 je ústředním bodem agendy pep+, ale může to být jedna z nejnáročnějších oblastí, kterou lze přímo ovlivnit, uvádí tisková zpráva.
Partnerství, které přispěje k adopci regenerativních zemědělských postupů, bude zahrnovat přibližně 1000 farem, které obhospodařují celkem přibližně 128 000 hektarů v celé Evropské unii a Spojeném království. Úsilí se zpočátku zaměří na brambory, klíčovou plodinu pro PepsiCo, a poté na další plodiny, jako jsou oves a kukuřice. Postupy udržitelného hospodaření s živinami budou zahrnovat i celosezónní zaznamenávání a monitorování údajů o plodinách a půdě pomocí nástroje CropTrak a ML Analytics společnosti PepsiCo. Doplní ho digitální řešení firmy Yara nabízející například digitální satelitní snímky prostřednictvím platformy AtFarm a analýzu půdy MegaLab.
Ašr (Zdroj: Zemědělec)*
Projekt partnerství pro dekarbonizace potravinového řetězce se nejprve zaměří na brambory. Foto archiv/Yara