Protipovodňový efekt vodní nádrže Nové Heřminovy stále chybí

V současné době jsou již v povodí horní Opavy vybudována různá technická a přírodě blízká opatření . (Nejen) podle ministra zemědělství Marka Výborného ale zásadním prvkem dosažení potřebné povodňové ochrany tohoto území by byla jen vodní nádrž Nové Heřminovy. Ta však stále chybí a podle Marka Výborného i vinou nevládních organizací, které stavbu rozporují a zdržují. Přírodě blízká opatření a drobná doprovodná opatření v povodí údajně přispívají ke zmírnění jen malých povodní, na zvládání extrémních povodňových situací prakticky nemají významnější vliv.  

Stát by měl jednoznačněji prosazovat významná infrastrukturní technická opatření, především vodní díla budovaná ve veřejném zájmu obyvatel v povodích ohrožených povodněmi. Namísto využití období po povodních, která jsou jen obdobím před dalšími povodněmi, probíhají diskuse s různými zájmovými subjekty o prokazování efektivnosti technických řešení pro dosažení očekávaných snížení dopadů povodní, které ohrožené obyvatelstvo očekává. Letošní povodňové situace jsou toho názorným příkladem, především na horní Opavě. Efekty technických opatření prevence před povodněmi jsou naprosto zřejmé a jasně předvídatelné.

Například i stavba vodního díla Nové Heřminovy se ale po desetiletí potýká s překážkami různých organizací, například Hnutí DUHA. Od roku 2023 máme územní rozhodnutí, které je napadeno účastníky řízení, což komplikuje jeho výstavbu. Pokud by dnes přehrada stála, Krnov i Opava by byly ochráněny, škody by nebyly takové, jaké jsou teď. Chci požádat všechny zúčastněné, udělejme vše pro to, aby stavba byla zahájena. S jejím začátkem počítáme v roce 2027, kdyby to bylo dříve, bylo by to jen dobře,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Beskydské nádrže podle ministra nyní ochránily desítky tisíc obyvatel od Frýdlantu, přes Frýdek-Místek až po Ostravu včetně. Snížily katastrofální povodňovou vlnu ve Frýdku-Místku odborným odhadem z 1 300 m3/s na 770 m3/s, a to platí i pro Ostravu, a nedošlo tak ke katastrofě ani k významným povodňovým škodám.

Jen přírodě blízká opatření nestačí

„Vodní dílo Nové Heřminovy je navrženo k transformaci 100leté vody na vodu 5letou, to znamená 209 m3/s umí v profilu hráze ztlumit na 100 m3/s. Během aktuální povodňové situace řeka Opava kulminovala v Krnově při 250 m3/s, respektive vyšší průtoky již vodoměrná stanice nemohla měřit. Pokud by vodní nádrž Nové Heřminovy byla ve funkci, tak by v Krnově řeka Opava kulminovala při 150 m3/s a voda by v části města, které přináleží povodí řeky Opavy, což je jeho rozhodující část, nevybřežila a zůstala v korytě. Řeka Opava kulminovala v Opavě při 500 m3/s a pokud by vodní nádrž Nové Heřminovy byla ve funkci, tak by v městě Opava řeka Opava kulminovala při 330 m3/s a opět by voda nevybřežila a zůstala v korytě,“ konstatoval generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč a uzavřel: „Efekt vodního díla Nové Heřminovy by byl výrazný a neocenitelný. Tato povodeň prokázala, že efekty technických opatření prevence před povodněmi jsou naprosto zřejmé a zejména jasně předvídatelné.: Jasně se ukazuje, že přírodě blízká opatření a drobná doprovodná opatření v povodí nemohou podstatně přispět ke zvládání extrémních povodňových situací. Jejich efekt je do 10leté povodně. K tomu je nutno zdůraznit, že efekt vodního díla Nové Heřminovy by pokračoval níže po řece Opavě a významně by pomohl úseku Odry pod soutokem s řekou Opavou v Ostravě, kde dochází od neděle včetně dnešního dne k trvalému přelévání hrází a jejich rozplavování a zaplavování některých městských částí, zejména Přívozu.“

V kritických místech musí být přírodě blízká protipovodňová opatření doprovázena i zásadními vodohospodářskými díly, která dokáží transformovat násobně vyšší objemy vody.

JiT (Zdroj: MZe a Povodí Odry)

Vizualizace vodního díla Nové Heřminovy. Foto archiv/Povodí Odry

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down