Ze sportovní arény až do výrobní haly

Ve sportovním oblečení se skrývá spousta vědy. Dynamické střihy zlepšují volnost pohybu, prodyšné a elastické tkaniny činí sportovce ještě výkonnějšími. Mnohé z těchto inovací najdeme i v oblasti pracovních oděvů. A téma trvalé udržitelnosti se týká také obou textilních odvětví.

Moderní pracovní oděvy v sobě často skrývají technologie, které byly původně vyvinuté pro sport.

Nové materiály zlepšují funkčnost

Od koupacích oděvů z těžké bavlny až po plavky, které při nošení téměř necítíte… Za posledních 100 let se toho ve sportovním oblečení hodně změnilo. „Díky použití syntetických vláken, jako je polyester nebo polyamid, je oblečení výrazně lehčí a také pružnější. Díky tomu je jeho nošení mnohem pohodlnější – zejména při fyzické aktivitě,“ vysvětluje Mark Weber, vedoucí vývoje produktů u poskytovatele textilních služeb Mewa, který je se svým týmem zodpovědný za nové koncepty pracovních oděvů.

Elastické materiály dnes najdeme téměř ve všech pracovních oděvech. Moderní textilní vlákna toho však dokážou mnohem více. Například kombinace syntetiky a bavlny zajišťuje účinnější absorpci potu. Polyesterová vlákna zase obsahují částice aktivního uhlí, které mohou absorbovat nebo uvolňovat vlhkost a teplo. Termoregulační vlastnosti snižují pocení, oděv zůstává sušší a eliminuje se typický chlad propoceného oblečení.

S ohledem na praxi

Koncepty pro pracovní oblečení jsou zaměřené na požadavky spojené s konkrétním pracovištěm. Oděv pak dosahuje speciální funkčnosti díky ergonomickým střihům a systému různých materiálů. Jako takzvaný hybridní výrobek má současné pracovní oblečení hřejivé a chladivé zóny, stejně jako elastické nebo ochranné oblasti. Například pracovní oděvy pro řemeslníky mají zesílenou a oděruvzdornou tkaninu na kolenou, loktech a ramenou, tedy místech, která jsou obzvláště vystaveny opotřebení.

Stejný princip známe například z turistických bund v oblasti popruhů batohu nebo kalhot pro jezdecký sport. Pro práci a sport zajišťují elastické vložky v oblečení co největší volnost pohybu a větrací zipy požadovanou výměnu vzduchu. Do oblasti pracovních oděvů dorazil další princip z oblasti sportu a volného času, a to vícevrstvý vzhled.

„Pro měnící se pracoviště a povětrnostní podmínky jsme kolekce navrhli tak, aby se košile, vesty, bundy, šortky a dlouhé kalhoty daly snadno vzájemně kombinovat jak vizuálně, tak střihově. To zajišťuje jednotný týmový vzhled po celý rok,“ říká Weber.

Správný outfit, signál profesionality

Funkční vlastnosti již zdaleka nejsou všechno – záleží také na vzhledu. Zatímco v 70. letech století byly pracovní oděvy pro řemeslníky vesměs modré a volně střižené, v novém tisíciletí je vzhled stále důležitější. „Pracovní oděvy se inspirují nejen inovativními technologiemi, ale také módními trendy. V textilním odvětví máme jiné možnosti designu než dříve,“ vysvětluje Weber.

Konstrukční detaily v designu sportovních oděvů, jako je pohodlný výstřih u košile, funkční tvar kapuce nebo kapsa se cvočky, si našly své místo také v pracovním oblečení. Řemeslníci chtějí prezentovat módním a slušivým způsobem, což vyplynulo z průzkumu veřejného mínění, který si nechala zpracovat společnost Mewa. Většinovým trendem je sportovní, přiléhavý střih a tomu odpovídají i tmavě šedé nebo modré tóny ve výběru barev. Jasné nebo neonové barvy chtějí respondenti vidět pouze jako střídmé zvýraznění. Nutno upozornit na to, že u pracovních oděvů má bezpečnost přednost před stylem.

Žádná „rychlá móda“

Pracovní oděvy v sobě spojují ochrannou funkci, módu a image a k tomu musí splňovat mnoho požadavků na kvalitu a udržitelnost. Mewa proto navrhla kolekci Peak pro průmysl a obchod, která využívá přibližně 75 % udržitelných materiálů. „Z našeho pohledu je udržitelné především zajištění co nejdelší životnosti pracovních oděvů, protože výroba textilií má největší uhlíkovou stopu,“ vysvětluje Mark Weber.

Této životnosti lze dosáhnout díky vysoké kvalitě materiálů, jejich zpracování a možnosti opravy. K tomu přistupují ekologické výhody, kdy praní a péči o pracovní oděvy přebírá poskytovatel textilních služeb, společnost Mewa. „Profesionalizace vede ke zcela jiným hodnotám spotřeby, než kdyby se každý pracovní oděv pral samostatně v domácí pračce,“ podotýká Weber.

Díky procesům praní šetřícím vodu a energii, systémům pro opakované použití a pilotním projektům klimaticky neutrální distribuce organizuje společnost Mewa výrobní procesy tak, aby šetřila zdroje. Za to získala již několik ocenění.

Foto archiv/Mewa*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down