Poslanecká sněmovna včera večer schválila ve zrychleném procesu návrh nového zákona o urychlení využívání některých obnovitelných zdrojů energie (OZE). Zákon míří do Senátu, který bude mít 30 dnů na projednání.
Před začátkem aktuální schůze Poslanecké sněmovny Klimatická koalice a Zelený kruh upozornily, že dlouhodobě podporují zákonem navrhovaný koncept akceleračních zón. Ty mají umožnit rychlejší povolování zejména větrných elektráren v souladu s ochranou přírody. Zákon garantuje i podporu obcím, kde se budou stavět větrné elektrárny.
Zahájení procesu vymezení akceleračních zón
„Schválení zákona ve zrychleném režimu bylo nutné, aby se jeho projednání stihlo ještě v tomto volebním období. Hlasovala pro něj vládní koalice i opoziční hnutí ANO, takže očekáváme, že pokud projde i Senátem, tak tato vláda zahájí proces vymezování akceleračních zón a příští vláda jej dokončí. Kvalitní vymezení akceleračních zón vyžaduje zahrnout nyní do procesu obce, kraje i spolky. Větrné elektrárny nutně potřebujeme, abychom nahradili zdraví škodlivé spalování uhlí a zajistili bezpečné dodávky cenově dostupné elektřiny. Větrníky musíme však stavět s ohledem na ochranu přírody, kvalitu života obyvatelstva a další veřejné zájmy,“ komentuje hlasování poslanců a poslankyň Jiří Koželouh z Hnutí DUHA, členské organizace Zeleného kruhu i Klimatické koalice.
Posílení energetické konkurenceschopnosti
Martin Sedlák ze Svazu moderní energetiky k tomu řekl: "Svaz moderní energetiky oceňuje, že poslanci a poslankyně napříč politickými stranami schválili zákon, jehož cílem je zrychlit povolování výstavby nových solárních a větrných elektráren. Právě v této oblasti Česko zatím významně zaostává za svými sousedy, jako je Rakousko nebo Polsko. Schválení zákona je důležitým krokem k posílení české konkurenceschopnosti a energetické bezpečnosti. Podle nedávno zveřejněné studie Svazu moderní energetiky právě rychlejší rozvoj využívání obnovitelných zdrojů energie sníží závislost Česka na dovozu zemního plynu. V roce 2035 může významnější využívání energie slunce a větru v Česku reálně ušetřit až 20 TWh zemního plynu, a zajistit tak Česku i nadále pozici exportní země v sektoru výroby elektřiny. Rozvoj obnovitelných zdrojů zároveň ve stejném časovém horizontu přispěje ke snížení ceny silové elektřiny až o 11 EUR na MWh, což může být zásadní příspěvek ke konkurenceschopnosti českých firem. Naopak, pokud bychom v rozvoji zelené energetiky zaostali, hrozí nám elektřina za 10 let dražší než v Německu až o 32 EUR na megawatthodinu.*
JiT (Zdroj: Klimatická koalice, SME)
Foto archiv/Wikipedie