Efektivní úspory energie zajistí jen komplexní renovace

V Česku se znovu objevují diskuse, zda je u novostaveb potřeba zateplení, nebo stačí jen izolační zdivo, případně jak řešit zateplení u starších domů. Aliance Šance pro budovy však upozorňuje, že takto zúžený pohled může odvádět pozornost od priority – komplexních renovací stávajícího fondu budov, které skutečně povedou k dosažení energetických a klimatických cílů.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21.

Podle údajů z Dlouhodobé strategie renovace budov, vydané Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO), tvoří více než 80 % českého bytového fondu stavby postavené před rokem 1989, které nesplňují dnešní požadavky na energetickou účinnost. Největší zastoupení, konkrétně 30 % z celkové konečné spotřeby energie v České republice, připadá na domácnosti, tedy na rodinné a bytové domy. Primární podíl na konečné spotřebě v domácnostech má spotřeba na vytápění, což činí více než 69 % konečné spotřeby energie.

Pouze zateplování k efektivním úsporám nestačí

Podle Marty Gellové, výkonné ředitelky aliance Šance pro budovy, pouze masivní zateplování k efektivní energetické renovaci fondu budov v Česku nepovede. „Nesmíme zapomínat, že více než čtyři pětiny našich budov jsou starší domy, které dnešní standardy nesplňují. Pokud to s úsporami energie a snižováním emisí myslíme vážně, musíme se soustředit na jejich komplexní renovace. Ty zahrnují nejen kvalitní zateplení obálky budovy, ale také potřebnou výměnu oken či zdroje tepla,“ říká Marta Gellová.

Podpora komplexních renovací je klíčová nejen z hlediska úspor energií a emisí, ale i z pohledu konkurenceschopnosti stavebnictví a zlepšení kvality bydlení. „Zda jsou renovace potřeba či nikoliv by nemělo být otázkou konkurenčního boje jednotlivých subjektů a výrobců technologií. Ve snižování energetické náročnosti budov a zlepšování kvality vnitřního prostředí by měl být trh jednotný. Pro jaká konkrétní řešení a postupy se vlastník nemovitosti rozhodne, nechme na něm,“ apeluje Marta Gellová.

K tomu, aby majitelé domů a bytů měli dostatek relevantních informací a mohli si zvolit co nejefektivnější cestu ke snížení energetické náročnosti, bude sloužit i reforma poradenského systému a renovační pasy, na kterých aktuálně pracují na Ministerstvu životního prostředí a Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Gro (Zdroj: Šance pro budovy)    

Dostatečné úspory energie a snižování emisí u starších budov docílíme jen komplexní renovací. Foto archiv/Dostupný advokát

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.