
Postupující transformace české energetiky se v posledních měsících významně projevuje i v proměně teplárenství, kde končící klasické teplárny a elektrárny nahrazují menší nízkoemisní zdroje. Skupina ČEZ pracuje na zachování systému centrálního zásobování teplem, což dlouhodobě vede k cenově nejvýhodnějším dodávkám pro zákazníky a ČR má v tomto směru historicky položené silné základy.
ČEZ již zahájil výstavbu nových zdrojů ve středočeském Mělníku, severomoravských Dětmarovicích a v severočeských lokalitách Prunéřov a Ústí nad Labem. Aktuálně probíhají kroky při přípravě modernizace teplárenství v dalších lokalitách, pro které nyní ČEZ vybírá dodavatele. Jde o energetické areály Ledvice, Trutnov a Hodonín.
Český systém centrálního zásobování teplem (CZT)se řadí k evropské špičce a Skupina ČEZ ho chce v co nejrozumnější podobě zachovat i pro další desítky let. Bude to znamenat udržení stabilních dodávek energií za příznivé ceny pro domácnosti, města a firmy. Velké uhelné elektrárny fungující dosud i jako teplárny pro okolní města jsou proto nahrazovány novými nízkoemisními zdroji založenými na zemním plynu a biomase.
Společnost ČEZ Teplárenská už v uplynulých letech začala s proměnou tepláren v severomoravských Dětmarovicích a v severočeských lokalitách Prunéřov a Ústí nad Labem. Některé z nových zdrojů už jsou v provozu a jako první bude letos kompletně dokončena nová teplárna v Dětmarovicích dodávající do Orlové a Bohumína. Postupná přestavba zdrojové základny probíhá v energetických areálech v Mělníku nebo v Trmicích u Ústí nad Labem. V plném proudu jsou také práce na nových zdrojích tepla v lokalitách Prunéřov a Tušimice, kde byly už loni zprovozněny první záložní plynové kotelny.
V dalších letech by měla přijít na řadu přestavba teplárenských lokalit v jihomoravském Hodoníně, severočeských Ledvicích a východočeském Trutnově-Poříčí. Na dodavatele nových nízkoemisních zdrojů do těchto lokalit vypsala nyní společnost ČEZ Teplárenská výběrová řízení.
„Plynule pokračujeme v modernizaci a výstavbě nízkoemisních zdrojů tepla v našich lokalitách. Můžeme proto vypsat výběrová řízení na dodavatele nových biomasových a plynových kotelen doplněných podle konkrétních potřeb lokalit dalšími technologiemi. V případě pozitivního průběhu tendrů předpokládáme, že smlouvy s vítězi tendrů podepíšeme v tomto a příštím roce. Celkově chceme skončit s využíváním uhlí v teplárenství do roku 2030,“ sdělil generální ředitel ČEZ Teplárenská Libor Štěpán. Skupina ČEZ v systému CZT dodává v České republice teplo a teplou vodu pro 1,7 milionu lidí. Do modernizace teplárenských zdrojů a soustav CZT investuje dohromady okolo 80 miliard korun.
Parametry soutěžených teplárenských zdrojů
| Lokalita | Počet zásobovaných domácností | Předmět výběrového řízení |
| Hodonín | 8800 | plynová kotelna 15 MWtbiomasová kotelna 20 MWt
kogenerační jednotka 2x1,6 MW |
| Ledvice | 19 500 | biomasová kotelna 20 MWt * |
| Trutnov-Poříčí | 10 500 | biomasová kotelna pro KVET 2x25 MWt + turbogenerátor 10 MWeplynová kotelna 2x32 MWt |
* pozn. - v Ledvicích už je v provozu plynová kotelna 131 MWt, která bude sloužit jako záložní a špičkový zdroj
*České teplárenství prochází nejzásadnější proměnou své historie, uhlí jako končící palivo postupně nahrazuje mix zemního plynu biomasy.
*Cílem modernizace je zajistit i nadále cenově dostupné teplo pro české odběratele.
*ČEZ už staví nízkoemisní zdroje pro systémy centrálního zásobování teplem (CZT)v Mělníce, Dětmarovicích, Prunéřově a Ústí nad Labem.
*Nyní probíhají kroky při přípravě modernizace teplárenství v dalších lokalitách.
*V Hodoníně, Ledvicích a Trutnově vypisuje ČEZ výběrová řízení na nové biomasové a plynové kotelny, případně kogenerace.
*V systému CZT obsluhuje Skupina ČEZ přes 450 tisíc domácností po celé ČR.*