Zpracování dřevní biomasy v menších provozech co nejblíže místu jejího vzniku nabývá v poslední době stále větší význam. Na trhu tak roste zájem o zařízení s menší nebo středné kapacitou zpracované hmoty. Výběr technologie závisí na druhu a objemu zpracovávaného materiálu a na dalším využití produktu.
Zajímavou možností pro menší firmy je výroba palivového dřeva pomocí procesoru. Na našem trhu se objevily například finské proceesory HAKKI PILKE. Firma nabízí procesory s kotoučovou pilou i s harvestorovou pilou.
Další formou lokálního zpracování dřevní biomasy a dalších materiálů je jejich briketování nebo peletování. Na našem trhu již existuje řada různých briketovacích a peletovacích lisů o různém výkonu a v různých cenových kategoriích, ale objevují se stále nové značky. Zájemcům o malokapacitní výrobu pelet lze doporučit například švédský lis MORUMS. Ten zpracovává především piliny s hodinovým výkonem asi 50 kg pelet. Nachází tak uplatnění hlavně na místních pilách a v dřevozpracujících podnicích.
Lis MORUMS ale lze použít k lisování i jiných materiálů, jako jsou například sláma, seno, papír, štěpka. Tyto materiály však musí být nejprve rozemlety na velikost maximálně 5 mm. Vlhkost vstupů by neměla přesáhnout 15 % a k lisování již není potřeba žádných pojiv.
Celé zařízení se skládá ze zásobníku o objemu 1,5 m³, peletovacího lisu a vynášecího dopravníku. Lis je vybaven teplotním čidlem, které zařízení automaticky vypne při dosažení teploty asi 85 °C. Výhodou lisu je jeho snadná montáž, jednoduchá obsluha a nízká spotřeba elektrické energie (6 kW). Výkon se pak pohybuje, v závislosti na materiálu, mezi 30 až 35 kg tvarovaného paliva za hodinu.
JiT (Zdroj: Wincorp Agri, s. r. o.)
Celý článek je uveřejněn v čísle 1/2011 časopisu Energie 21.