Tepelná čerpadla typu země/voda odebírají nízkopotencionální teplo z okolního prostředí (podloží) uzavřeným systémem horizontálních nebo vertikálních primárních okruhů. Předností tohoto typu tepelného čerpadla je relativní jednoduchost, minimum pohyblivých částí a především konstantní teplotní zisk.
U tepelných čerpadel (TČ) země/voda je důležitý nejen výběr samotného stroje, ale také na těch částí, které přímo přebírají zemní teplo.
Primární okruh systému tepelného čerpadla země/voda se totiž nedá vůbec nebo jen s obtížemi opravit. Proto je nutné, aby veškeré části, které jsou v provozu i několik desítek let, byly z kvalitních materiálů a měly co možná nejvyšší faktor pasivní bezpečnosti. S tím je spojená i podmínka kvalitní montáže.
Plošný kolektor se klade do výkopů v nezámrzné hloubce: v našich geografických podmínkách se doporučuje hloubka 1,2 –
Podle vlastnosti a druhu půdy má tepelné čerpadlo země/voda se zemním kolektorem výkon zhruba mezi 8 – 32 W/m² při 2400 provozních hodinách TČ za rok. Možný výkon (směrné hodnot pro návrh čerpadla) je možné laicky určit podle typu podloží.
- Klasický výkop bagrem
Provádí se na šíři lžíce 0,6 –
- Kompletní skrývka
Tam, kde se budou provádět terénní úpravy nebo navážka. Na předem připravenou plochu se klade potrubí v určených roztečích a kotví se do země. Tento způsob pokládky umožňuje uspořádání do tzv. meandru, kdy je provedena spirála podobně jako u podlahového vytápění. Tepelná energie je předávána pozemkem zcela rovnoměrně.
- Drážky zemním rýhovačem
Tento způsob umožní uložit potrubí do drážky o šíře 10 –
Celý článek je uveřejněn v čísle 1/10 časopisu Energie 21.
Autor: Milan Trs, Gerotop, spol. s r. o.