Německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen navrhl snížit povinné výkupní ceny elektřiny z nových solárních instalací na střechách od dubna 2010 o 15 procent. Nová německá vládní koalice tím zakročuje proti neúměrnému šíření solárních instalací poté, co ceny fotovoltaických zařízení prudce klesly, zatímco výkupní ceny elektřiny z nich zůstávají vysoké.
Ministr oznámil, že garantovaná cena se sníží v roce 2011 o dalších 2,5 procenta, pokud objem letošních instalací překročí během 12 měsíců 3500 megawattů, a další škrt o 2,5 procenta se přidá při překročení hranice 4500 MW. Německá vláda má podle zdrojů agentury Reuters v plánu srazit od července výkupní ceny solární elektřiny vyráběné ze zařízení
na otevřených prostranstvích o 15 procent a na zemědělské půdě o 25 procent.
Informace o záměrech nové německé vlády vyvolaly loni v zemi závěrečnou solární horečku ve snaze využít ještě vysokých cen. Zdroje z koalice uvedly, že vláda stanoví pro nové instalace cíl asi 3000 MW ročně. Za posledních 12 měsíců se přitom odhaduje nárůst těchto zařízení na 4000 MW.
Každé solární zařízení má v německém systému zaručenu minimální výkupní cenu elektřiny na 20 let a každý rok se mohla cena dosud jen mírně snižovat. Pokles garantovaných cen tak byl v posledních letech mnohem mírnější než propad cen solárních zařízení, který dosáhl až 50 procent. Výsledkem tohoto vývoje byla investiční horečka, protože provozovatelé mají díky povinným cenám pro odběratele zaručeny vysoké příjmy a krátkou návratnost investic.
Němečtí analytici vidí vyhlídky další expanze solárních zařízení na domácím trhu špatně: "Ceny pro osazení na zemědělské půdě se sníží o 25 procent, což znamená, že tento segment trhu prakticky přestane existovat," řekl Götz Fischler z BHF-Bank. "Firmy půjdou
samozřejmě do zahraničí, aby to kompenzovaly, odvětví však na to nemá moc hotovosti," řekl Theo Kitz z mnichovské firmy Merck Finck.
Zásah německé vlády proti solárním instalacím podle pozorovatelů vytlačí investory lákané vidinou snadno vydělaných peněz mimo jiné i do České republiky, která uplatňuje stejný systém výkupních cen jako Německo. Stát ale nemůže solární příval zastavit dřív než v příštím roce, kdy by měla začít platit ohlášená novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů. Česká vláda už schválila novelu zákona, která má od roku 2011 umožnit dotované výkupní ceny elektřiny snižovat o více než pět procent ročně.
Celý článek je uveřejněn v čísle 1/10 časopisu Energie 21.
Autor: JiT