Na jaře letošního roku proběhlo v Kladně celostátní finále 5. ročníku vzdělávacího projektu EVVO - ENERSOL 2009. Mezi mnoha zajímavými projekty tam velkou pozornost vzbudil přístroj připomínající transformátor: Šlo o bezpohybový elektromagnetický generátor MEG (The Motionless Elektromagnetic Generátor). Toto unikátní zařízení slouží k čerpání nového energetického zdroje, tzv. volné energie z okolního prostředí.
Na jaře letošního roku proběhlo v Kladně celostátního finále 5. ročníku vzdělávacího projektu EVVO - ENERSOL 2009, kterému přihlížel i vedoucí environmentálního vzdělávání MŽP Ing. Tomáš Kažmierski.
Hned ve vstupní hale jsem zamířil k hloučku studentů, kde jeden z nich, student ISŠE Nová Paka předváděl přístroj připomínající transformátor: Šlo o bezpohybový elektromagnetický generátor (The Motionless Elektromagnetic Generátor – MEG). Z jeho řeči vyplynulo, že zařízení je určeno k čerpání další, doposud neznámé formy energie z okolního prostředí. Ujistil jsem se, jestli jsem se nepřeslechl a jestli má namysli volnou energii. Ano, odpověděl sebejistě a naše pohledy se poprvé střetly. Poprvé tedy vidím v činnosti přístroj opředený mýty a celou řadou nejrůznějších teorií a pozorně poslouchám dál výklad o tom, jaký typ zátěže je nejlepší připojit a že Maxwellovy rovnice po sto letech platnosti již patrně nestačí k úplnému popisu současně známého magnetismu.
Student svoji práci nazval „Ověření funkce bezpohybového generátoru MEG“ a hledal to, co je na uvedeném patentu pravdivé. Ve své práci uvádí: „Tesla často říkával, že žádná teorie nemůže vyvrátit úspěšný a opakovatelný experiment, ale jediný úspěšný a opakovatelný experiment může vyvrátit jakoukoli teorii“. ISŠE Nová Paka pak práci svého studenta přihlásila i do celostátní soutěže „Chytrá hlavička“, pořádané AV ČR. V konkurenci 90ti účastníků z celé ČR se probojoval do finále, kde v jedné z pěti kategorií – FUTURA získal vynikající třetí místo.
Teprve čas ukáže, co bude novým významným energetickým zdrojem příštích desetiletí a jakým způsobem budeme energii získávat. Ověření funkce patentovaného přístroje si zaslouží náležitou pozornost, protože naznačuje jinou, než tolik vyšlapanou cestu spalování „slunečně“ fosilních paliv směrem k novým alternativním zdrojům, které jsou pro naši civilizaci tolik důležité.
Celý článek je otištěn v čísle 6/09 časopisu Energie 21.
Autor: Mgr. Radovan Šejvl, energetický poradce (radsej@cmail.cz)