V listopadu 2009 uspořádalo vydavatelství Profi Press v pražském Zámku Troja seminář Zemědělská politika 2010. O aktuálních problémech zemědělské prvovýroby zde hovořil prezident Agrární komory Jan Veleba, ministr zemědělství ČR Jakub Šebesta shrnul klíčové úkoly MZe ČR v období do řádných voleb. O prioritách v agrární oblasti a představách o budoucnosti zemědělství pak účastníky informovali zástupci významných politických stran.
Podle vyjádření vrcholových úředníků se ekonomika našich zemědělců v tomto roce výrazně zhoršila a ani výhled na rok 2010 nevěstí nic dobrého. Hlavní příčinou je dramatický propad cen základních produktů živočišné výroby, zejména mléka a vepřového masa. Důsledkem je rušení chovů prasat, vylévání mléka do polí, vybíjejí dojných krav – a „červená čísla“ v podnikovém účetnictví. Přitom dovozy mléka a masa z některých zemí EU rostou o desítky procent a uvažuje se dokonce o otevření trhu pro zemědělce z východu.
Zemědělci bijí na poplach a vláda v zastoupení ministra pro ně vyjednává další peníze z rozpočtu státu i Evropské unie. Jistě potřebné a chvályhodné aktivity, ale jak si mohou pomoci sami zemědělci?
S různými náměty vystoupili na semináři i stínoví ministři zemědělství z politických stran. Úspěch samozřejmě všichni podmiňují především vyrovnáním dotačních podmínek se starými zeměmi unie. Někteří pak více sázejí na naši potravinovou soběstačnost, jiní preferují ekologické zemědělství, údržbu krajiny a podobně.
Potíž je v tom, že většina návrhů a vizí se pohybuje v rámci tradičních zemědělských oborů, tedy rostlinné a živočišné výroby. Obávám se ale, a vývoj to potvrzuje, že jen tudy cesta již nevede. Konkurence v Evropě i mimo ni je v těchto oborech obrovská a vliv nadnárodních obchodních řetězců se zdá být neporazitelný.
Já mám pro naše zemědělce ještě jeden návrh: Začněte systematicky pracovat na utvoření nového a samostatného zemědělského oboru s názvem „energetická výroba“. O tom, že bude mít bohatou a smysluplnou náplň, již není pochyb – stačí sledovat výstavbu bioplynových stanic, linek na výrobu pelet a v posledním roce i zájem zemědělců o fotovoltaické elektrárny.
A to se ještě naplno nezačalo s pěstováním energetických plodin nové generace…
Redakce, obchodní oddělení i vydavatel Energie 21 tomuto „novému“ zemědělskému oboru zkrátka věří a v dalším ročníku chtějí kvalitními informacemi přispět k jeho dalšímu rozvoji. Pevné zdraví a hodně spokojenosti v roce 2010.
Jiří Trnavský