26.08.2009 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za obnovitelnými zdroji do Horního Rakouska

V rámci projektu Challenge Europe na ochranu klimatu, vyhlášeného organizací British Council, proběhla před časem zajímavá exkurze v Horního Rakouska. Byla určena mladým lidem z České republiky, Slovenska, Slovinska, Polska, Maďarska a Ukrajiny, kteří ve skupinách pracují na projektech s cílem snížit produkci emisí oxidu uhličitého.

Jedním z partnerů projektu Challenge Europe v České republice je Energy Centre České Budějovice, které pro účastníky exkurze do Horního Rakouska zajistilo prohlídky jednotlivých míst a poskytlo odborného průvodce.

 

První zastávkou bylo poradenské středisko O.Ö. Energiesparverband (Hornorakouský svaz pro úspory energií) v Linci, kde paní Mag. Christine Öhlinger hovořila o energetické situaci v Horním Rakousku. Představila energetický akční plán Horního Rakouska, který si např. klade za cíl zdvojnásobení podílu biomasy a solární energie do roku 2010. Dalším závazkem do roku 2030 je např. vyrobení až 100 % elektřiny a tepla na vytápění z ekologické energie.

 

Následovala prohlídka výtopny na biomasu v Kremsmünsteru, která byla uvedena do provozu v listopadu 2005. Výtopna se nachází na pozemku kláštěra Kremsmünster, který zároveň zajišťuje dodávku paliva, v tomto případě štěpky. Klášter disponuje 5500 ha lesa, přičemž roční spotřeba štěpky je 4700 krychlových metrů. Realizace projektu byla financována metodou tzv. Energy Contracting, kdy smlouvu uzavřely tři zainteresované strany.

 

V obci Windhaag se účastníkům věnoval bývalý starosta Alfred Klepatsch, který je provedl stálou výstavou nazvanou „Naše cesta k POZÍTŘÍ k nezávislosti na energii“. Ta ve velmi názorné formě přibližuje návštěvníkům energetickou otázku v obecné rovině a také přímo v obci Windhaag (téměř 1700 obyvatel).

 

Další zastávkou byla bioplynová stanice ve Freistadtu o výkonu 250 kW, kterou provozují Gerald Ziegler a Herbert Köppl. Bioplynová stanice (BPS) byla uvedena do provozu v roce 2006 a investiční náklady činily 1,1 milionu eur. Na výrobu bioplynu se používají např. kukuřice, tráva, zbytky z obilí nebo kravská mrva, jejichž směs je pak rozkládána působením bakterií, kvasinek a hub za nepřítomnosti kyslíku na bioplyn.

 

Velmi zajímavou zastávkou byl rozestavěný bytový dům ve Freistadtu, který je stavěn pasivním způsobem (lokalita Wohnpark in der Au). Stavba byla započata v roce 2007, obytný dům by měl být hotový na jaře 2009 a v plánu je výstavba dalších domů tohoto typu.

 

Na závěr účastníci navštívili Traun – město přátelské k cyklistům. Zde jim pan Andrew Kilpatrick, specialista na mobilitu v Horním Rakousku, osvětlil situaci kolem cyklistické politiky v Traunu. Město Traun bylo několikrát oceněno jako město přátelské k cyklistům, navíc zde byl v roce 2006 odstartován projekt „Sanfte Mobilität – Verkehrsparen in Traun“, který si klade za cíl do roku 2009 snížit podíl jízd autem a naopak zvýšit podíl cest veřejnou dopravou , na kole a pěšky.

 

Celý článek je otištěn v čísle 4/09 časopisu Energie 21.

Autor: Mgr. Hana Chmelová, projektový manažer, ECČB

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down