15.06.2009 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Třídicí linky z Finska

Rostoucí mzdové náklady na jedné straně a vyšší požadavky na kvalitnější zpracování odpadů na straně druhé jsou důležitými faktory při rozhodování o investici do automatizované technologické linky. Tyto linky investici i provozní náklady minimalizují a vyžadují jen malý počet pracovníků obsluhy.

Rozhodování o výběru technologie není snadné a ovlivňuje jej řada faktorů vycházejících i z místních podmínek. Významným kritériem je i jméno a tradice dodavatele zařízení.

Mezi přední výrobce třídících linek na zpracování odpadu patří finská firma BMH Enviro, která je součástí společnosti BMH Wood Technology Oy se sídlem ve městě Rauma. Firma byla založena v roce 1929 a v současné době zaměstnává 120 lidí.

 

Třídící linky BMH zpracovávají různé druhy odpadu - komunální, průmyslový a živnostenský odpad, demoliční odpad atd. Zpracovávaný materiál obsahuje například pneumatiky, matrace, textilie, folie, kartony, bigbagy a nábytek. Výsledným produktem jsou recyklovatelné frakce a alternativní palivo.

 

Hlavní součástí linky BMH je velkokapacitní drtič robustní konstrukce Tyrannosaurus 9900. Drtiče řady 9900 patří mezi nejvýkonnější na světě. Dodávány jsou v pěti různých velikostech v závislosti na požadované kapacitě, což je umožněno modulovou sestavou, kdy se délka rotoru mění v rozsahu od 1,6 m do 4,8 m. Hmotnost drtičů se podle velikosti pohybuje mezi 60 až 120 tunami.

 

Významnou součástí drtiče je patentově chráněný systém MIPS (Massive Impact Protection System), který zabraňuje poškození drtiče nevhodnými příměsemi (kov, kámen, atd.). Systém MIPS separuje příměsi podle tloušťky a tvrdosti: částice větší než 40 mm jsou odnímány, ostatní jsou nadrceny.

 

Například při drcení odpadu na částice o velikosti asi 60 mm představují náklady na opotřebení a údržbu částku mezi 0,4 až 1,3 EUR/t v závislosti na množství abrazivního materiálu v odpadu. Opotřebitelné díly jsou konstruovány tak, aby byly použitelné až čtyřikrát, čímž se výrazně snižují náklady na jejich výměnu.

 

Třídící linky firmy BMH pracují, kromě Finska, například také v Itálii a Velké Británii. Mezi nejmodernější patří linka na zpracování průmyslového a komunálního odpadu v polském Chorzowě s výkonem 100 000 tun za rok.

 

Celý článek je otištěn v čísle 3/09 časopisu Energie 21.

 

Autor: Ing. Roman Roučka, Wincorp, s. r. o.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down