Novela energetického zákona (NEZ) projednávaná v současnosti naší legislativou otevírá možnost připojovat nové mikrozdroje o výkonu do 10 kW s tím, že budou tolerovány přetoky nespotřebované solární elektřiny do distribuční sítě. Návrh ve stávajícím znění obsahuje významná administrativní zjednodušení pro zájemce o stavbu malých fotovoltaických elektráren (FVE) – především konec dosud požadovaného statutu „podnikatele“ se všemi důsledky.
Stručný obsah článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 2/2015:
Zveřejnění návrhu NEZ změnilo i záměr autora první části článku o malých střešních FVE, který vyšel v minulém čísle Energie 21 (1/2015). V tomto článku byla řešena nejmenší FVE tzv. balkonová nebo podokenní FVE s výkonem asi 500–700 Wp. Byla uváděna proto, že u tak malé FVE se přetoky elektrické energie do veřejné sítě téměř nevyskytují a dále proto, že investiční náklady jsou dostupné zájemcům o její výstavbu. NEZ však rozšiřuje malé FVE – mikrozdroje – až do výkonu 10 kW.
Tento článek rozšiřuje malé FVE stavebnicovým způsobem až do tohoto instalovaného výkonu bez ohledu na legislativou dosud nevyjasněné způsoby eliminace přetoků elektrické energie do distribuční sítě.
V dalších pokračováních seriálu o malých FVE s výkonem do 10 kWe se budeme, v souvislosti s postupem upravování a schvalování NEZ, zabývat podrobněji jednotlivými typy těchto FVE, zejména zapojením jednotlivých komponent, způsoby montáží a s možnostmi zabránění přetoků elektrické energie do distribuční sítě.*
(Pokračování článku v příštím čísle.)
Ing. Milan Tomeš, CSc., TETOM
Obrázky:
Fotovoltaická elektrárna s mikrostřídači je vhodná i pro menší provedení. Foto archiv/TETOM
Schéma zapojení FVE s mikrostřídači v jednofázovém provedení
Schéma zapojení FVE s mikrostřídači v třífázovém provedení