CZ Biom - České sdružení pro biomasu uspořádalo koncem minulého roku první seminář o projektu greenGain – energetickém využití biomasy z údržby veřejné zeleně. Seminář byl součástí 20. ročníku konference Biomasa, bioplyn & energetika 2015.
V úvodu semináře projektový manažer CZ Biomu Jan Doležal představil projekt greenGain, jeho cíle, aktivity a také výhody energetického využívání biomasy z údržby veřejné zeleně (v angličtině je projekt označen Landscape Conservation and Maitenance Work, zkráceně LCMW).
V první prezentaci Adam Moravec z CZ Biomu seznámil účastníky s politikou a legislativou vymezující nakládání s biologicky rozložitelným odpadem včetně biomasy z veřejné zeleně v České republice, na úrovni měst a obcí.
V další prezentaci Iva Zeroníková, inženýrka odpadového hospodářství ve společnosti ODAS, představila bioplynovou stanici ve Žďáru nad Sázavou, která zpracovává i biologicky rozložitelný odpad, a to včetně biomasy z veřejné zeleně. Po skončení semináře se konala exkurze do areálu bioplynové stanice.
Miroslav Herout z organizace PRO-ODPAD pak účastníkům předal zkušenosti se zpracováním biomasy (nejen) z veřejné zeleně pomocí kompostování v modelovém regionu Vltavotýnsko. Kompostárna Jarošovice zde úspěšně kompostuje široké spektrum biologicky rozložitelných odpadů z území jižních Čech.
Poslední přednáška byla zaměřena na technologie zpracování biomasy – od drtičů, štěpkovačů až po překopávače kompostu. Prezentaci vedl Jakub Vaňásek ze společnosti Malcom CZ, která se specializuje na prodej těchto technologií na českém a nově i slovenském trhu.
Seminář byl příležitostí diskutovat o problémech využívání biomasy z veřejné zeleně a současně zde byl širšímu publiku a potenciálním partnerům poprvé představen projekt greenGain.
Víc informaci je na http://greengain.eu/cs/prvni-seminar-projektu-greengain-v%E2%80%AFceske-republice/