Ke stavbě bioplynových stanic zemědělcům významně pomohly dotace z EU. Ale i tam, kde z nějakého důvodu postavili ´bioplynku´ bez dotace, mohou generovat zisk. Bankovní úvěr sice splácejí déle, ale zbývá i dost pro vylepšení finanční situace firmy a kvality hospodaření.
Stručný obsah článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 1/2016.
Dvě bioplynové stanice bez dotace postavili i v Zemědělském družstvu Dolní Újezd, které v okolí Litomyšle obhospodařuje asi 9000 hektarů zemědělské půdy. Družstvo jsme navštívili a zeptali se na zkušenosti ze stavby i provozu.
V živočišné výrobě je zde stěžejní chov černostrakatého skotu (holštýnský), v němž každá z 2100 dojnic nadojí ročně v průměru 10 000 litrů mléka. Při této produkci jakýkoliv cenový výkyv ovlivňuje rentabilitu mléčné farmy. „Proto oceňujeme stabilní finanční přínos našich bioplynových stanic. Obě postavila firma Agrikomp Bohemia. První, o výkonu 1,2 MW, jsme postavili za 70 milionů korun a do provozu uvedli v roce 2008 ve středisku Vidlatá Seč. Další, půlmegawattovou, jsme uvedli do provozu na farmě Makov v roce 2012,“ řekl Ing. Josef Kabrhel, vedoucí střediska Vidlatá Seč.
Dodal, že družstvo postavilo zdejší BPS bez evropských dotací na výstavbu. Pro družstvo to byl i tak dobrý podnikatelský záměr s garantovanou návratností, který řešil spolu s využitím vstupních surovin ze silážních a senážních žlabů i hnojnou koncovku, což minimalizuje dopad chovu skotu na životní prostředí a zlepšuje půdu.
Při výrobě elektřiny vzniká přibližně stejné množství tepla. Ve velkokapacitních kravínech ohřívá užitkovou vodu a sociální zázemí pro zaměstnance. V pásové sušárně teplo snižuje vlhkost separátu, využívaného pak k přistýlání lože u krav, při deštivých žních se využije k dosušení obilí uskladněné na roštech, v budoucnu poslouží na vyhřívání dalších přilehlých objektů (dílny a kanceláře). A v úvahu přichází i pořízení technologie na čištění bioplynu na kvalitu zemního plynu a jeho využití k pohonu vozidel a zemědělských strojů.*
Autor článku: Ing. Zdeněk Kulhánek