Téměř pět tisíc lidí se zapojilo do akcí v rámci Dne větrné energetiky, konaných po celém Česku u příležitosti světového Dne větrné energie (11. červen). Mohli se přesvědčit, jak občanům, obcím a farmářům mohou malé, decentralizované zdroje energie usnadnit život: dodat levnější elektřinu, být novým zdrojem příjmu, či snížit závislost na velkých energetických společnostech.
Akci organizovaly Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE), Hnutí DUHA (HD) a Komora obnovitelných zdrojů energie (KOZE) společně s dalšími partnery.
Lidé mohli navštívit pět větrných elektráren: Oldříšov u Opavy a Hať (Moravskoslezský kraj), Věžnice (Kraj Vysočina), Klíny (Ústecký kraj) a Zlatá Olešnice (Královéhradecký kraj). Setkání s občany proběhla i v Brně a Chrudimi.
Například v centru Brna děti nakreslily 302 malých větrníků a vytvořily tak český rekord. Malováním větrníků děti znázorňovaly, že větrné elektrárny mohou vlastnit nejen energetické společnosti a investiční skupiny, ale také obce a jejich občané, farmáři a malí podnikatelé, aby tak všichni mohli v budoucnu těžit z výhod decentralizovaných zdrojů. Hnutí DUHA v tomto duchu připravuje novelu zákona, která by obnovila podporu pro obecní a občanské projekty obnovitelných zdrojů.
Přes tři tisíce lidí také přišlo na brněnské náměstí Svobody, aby se dozvěděli, jak konkrétně mohou větrné elektrárny usnadnit každodenní život. K vidění byl model chytré domácnosti a 22metrová lopatka větrné elektrárny. V chrudimském SIAGu, kde 200 zaměstnanců v nepřetržitém dvousměnném provozu ročně vyrobí obří stožáry pro 100 větrných elektráren, napočítali přes 200 návštěvníků.
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, k tomu řekl: „V sobotu se podařilo lidem ukázat, že obnovitelné zdroje, konkrétně výroba větrných elektráren, může zaměstnat mnoho lidí v Česku v tradičních strojírenských i jiných oborech. Provozem větrných elektráren se každý z nás může stát malým výrobcem elektřiny.“
Martin Mikeska, energetický expert z Hnutí DUHA, dodal: „Na Západě je běžné, že malé, čisté zdroje patří obyčejným lidem, farmářům, obcím a místním podnikatelům. Nejen investorům a energetickým společnostem. Sobotní akce měla lidem ukázat, že by to tak mohlo fungovat i v Česku. Že i veřejnost v Česku může profitovat z výhod čistých zdrojů: díky levnější elektřině, větší energetické nezávislosti anebo získat nový zdroj příjmu. Přesně toto bude obsahovat návrh novely zákona, který společně s partnery připravujeme.“
V Česku se Den větrné energetiky slavil podvanácté. Záštitu nad akcí převzal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Brněnské akci záštitu poskytl primátor Petr Vokřál (ANO).
Red (Zdroje: ČSVE, HD a KOZE)
Obrázky:
Veřejnosti se otevřela i větrná elektrárny Zlatá Olešnice. Foto Martin Franc
Na brněnské náměstí Svobody byla k vidění 22metrová lopatka. FotoPetr Vozák
V chrudimském SIAGu se ročně vyrobí stožáry pro sto větrných elektráren. Foto Petr Vozák