26.05.2017 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z historie československé fototermiky

První pokusy o energetické využití slunečního tepla začaly v Československu zhruba před 40 lety. Připravovaný článek o historii v této oblasti ale narušila smutná událost – zemřel Jaromír Sum, československá legenda, která se výrazně zasloužila o výborný stav, který u nás máme ve fototermice dnes. Připomeňme si některé konstruktérské úspěchy Jaromíra Suma i jeho osobnost.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 3/2017.

Jaromír Sum zemřel 21. dubna 2017 v Kroměříži ve věku 83 let. Kdybych měl jeho životní cestu charakterizovat, tak si zvolil cestu Slunce – Via Solis. Vyvinul a začal vyrábět tři různé druhy slunečních kolektorů. Jak se k tomuto oboru dostal?

Jak to občas bývá, náš život zcela změní náhoda. U Jaromíra to byl v roce 1974 novinový článek „Slunce dokáže i topit“. Protože byl konstruktér a probíhala první světová ropná krize, navrhnul, sestrojil a odzkoušel zřejmě historicky první československý solární kolektor SP 80/08. Byl krytý fólií z PVC, protože sklo by muselo být 5 mm silné a snižovalo by průnik slunečních paprsků.

První velký solární systém z celkem 56 kolektorů SP 80/08 byl pak v roce 1979 připojen na chatě Úsvit v Krkonoších (dnes již zbouraná). Ohříval 1000 litrů vody a vytápěl velkou společenskou halu.

V roce 1981 jsem mu z těchto kolektorů, tehdy ještě s ocelovým absorbérem, ale již zasklených sklem v tloušťce 5 mm, navrhnul velký solární systém pro podnik ZPA Děčín, celkem 48 kolektorů. Zajímavostí bylo, že investor kolektory v zimě neprovozoval a nechal na ně ušít nepromokavé fólie. V dalším období jich bylo vyrobeno asi 6 000 m2.

Jaromír Sum byl energetický a ekologický vizionář a získával pro svůj obor svým zápalem stále nové zájemce. Poznal jsem ho osobně již na veletrhu Pragotherm v roce 1979. Na dalších veletrzích byl jeho stánek vždy obležen davy a nebylo snad ročníku, aby nepředstavil něco nového a neobdržel cenu.

Jeho profesní aktivity byly velmi rozmanité. Vyvíjel například solární soustavu pro naši expedici v Antarktidě, nebo solární soustavu pro poutní dům Velehrad, který slouží našim poutníkům ve Vatikánu. Intenzivně se věnoval vývoji kapalinových lamel do vakuových trubic. Po roce 1989 založit firmu pod názvem Ekosolaris Kroměříž, kde následně vyvinul kolektor Ekostar. Jak vzpomínal, bylo to v tom podnikatelsky nepřehledném období možné i díky podpoře jeho manželky.

V pozdějším věku své odborné zkušenosti zúročoval všude, kde byla příležitost, nebo o to byl požádán. Stále vymýšlel nové solární koncepce, přednášel studentům. Věřil ve slibnou budoucnost všech obnovitelných zdrojům energie, „jeho“ fototermika mu ale byla nejmilejší.

Jaroslav Peterka

Obrázky:

Jaromír Sum v roce 2011

Článek v časopise Elektrické teplo č. 1/1980 o chatě Úsvit v Krkonoších s 56 solárními kolektory

Školení projektantů v Kroměříži 2011 – o slunci se dalo s Jaromírem Sumem hovořit kdykoliv a kdekoliv

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down