Senát 19. července odmítl návrh senátora Ladislava Kose na změnu novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) a novela jde zpět poslancům. Podle několika významných zástupců nevládních a dalších organizací ale nevrací zpět občanům ta práva, která jim omezila nedávno schválená novela stavebního zákona, naopak znamená ještě další omezení.
Návrh nového zákona omezuje rozsah stavebních projektů, které musí projít kompletním procesem hodnocení jejich vlivů na životní prostředí (EIA). Týká se to staveb s výrazným dopadem na životní prostředí a přírodu i krajinu, jako jsou supermarkety, velkosklady, parkoviště s nižšími stovkami míst, benzínové pumpy či těžba nerostů. Tyto záměry by podle novely zákona skončily jen u tzv. zjišťovacího řízení nebo se prostě označily jako podlimitní a jejich dopad by se neposuzoval. Jejich investoři by mohli rovnou požádat o rozhodnutí k umístění stavby. Lidé a obce by tak ztratili právo se k vlivům těchto závažných staveb vyjádřit. Vládní novela zákona o EIA porušuje už nejspíš i pravidla EU garantující účast občanů na ochraně životního prostředí. Poslanci a poslankyně by ji tedy měli ve finálním hlasování kompletně odmítnout.
Návrh novely připravilo Ministerstvo životního prostředí s deklarovaným cílem napravit spory s nově upravenou evropskou směrnicí. Podle skupiny nevládních a dalších organizací velkou zodpovědnost nese předkladatel zákona, vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec, který v senátu výslovně odmítl návrh senátora Kose, a tím přispěl k nesouhlasu většiny. Pro vrácení práv občanům hlasovali např. senátoři zvolení za Zelené, polovina lidoveckých senátorek a senátorů či Jiří Dienstbier a Jaromír Jermář a Eva Syková z klubu ČSSD. Proti občanům se postavily senátní kluby ODS, ANO a ČSSD a další senátorky a senátoři.
Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl: “Ministr životního prostředí Richard Brabec sebral lidem možnost vyjadřovat se ke stavbám ve svém okolí. Postavil se tak proti čtyřem pětinám občanů naší země, kteří podle průzkumu veřejného mínění podporují, aby místní lidé mohli spolurozhodovat o svém okolí. Občanská práva stát lidem bere poprvé od listopadu 1989. Ještě ale mohou zasáhnout poslanci. Ministr Brabec se jednání Senátu neúčastnil. Je v New Yorku, paradoxně tam prezentuje vzorový přístup České republiky k udržitelnému rozvoji na příkladu účasti veřejnosti na rozhodování spolu s Miss World 2006.”
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: “Vicepremiér a ministr Richard Brabec se právě stal prvním ministrem životního prostředí, který brání lidem hájit životní prostředí. Úplně zahodil šanci na alespoň částečné vrácení práv, které jim vzala novela stavebního zákona, a prosadil jejich ještě větší omezení. A navíc zadělal na problém s EU, neboť návrh jeho novely zákona o EIA bude nejspíš vyhodnocen jako odporující evropským pravidlům. Nyní má poslední šanci nespadnout alespoň do nejhoršího problému. Avšak musí se snažit, aby jeho vlastní novelu odmítli poslankyně a poslanci.”
Red (Zdroje: Hnutí DUHA, Frank Bold, NESEHNUTÍ, Česká společnost ornitologická, Hnutí Brontosaurus, Calla, Arnika a asociace ekologických organizací Zelený kruh)
*
Obrázky:
Novela omezuje rozsah stavebních projektů, které musí projít kompletním procesem EIA, například supermarketů, velkoskladů atd. Foto archiv/E21
Podle ekologů se lidé nebudou moci dostatečně vyjadřovat ke stavbám ve svém okolí. Foto archiv/Jiří Carbol