20.11.2017 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dům energeticky aktivní a přitom elegantní

První energeticky aktivní bytový dům v Evropě (a zřejmě i na světě) byl dokončen před dvěma lety v centru Frankfurtu nad Mohanem v Německu. I po dvou letech běžného provozu stále udivuje efektivitou i elegancí. Přitom výchozí podmínky vypadaly neslučitelně s ambiciózními cíli projektu: budova měla vyrobit více energie, než její obyvatelé spotřebují na provoz. Podařilo se a dílo si pochvalují zejména spokojení nájemníci.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 5/2017.

Městem vlastněná společnost ABG Frankfurt Holding se energeticky úspornými a později i aktivními domy začala zabývat již před 17 léty. Vedení holdingu, který je vlastníkem a provozovatelem 52 tisíc bytových jednotek ve Frankfurtu, nejprve sledovalo technologický vývoj u rodinných domů. Ale perspektivu spatřovalo především v patrových obytných budovách s desítkami bytů. Od roku 1999 tak společnost ABG iniciovala ve Frankfurtu stavbu více než 2500 bytů ve standardu energeticky pasivní stavby, šetřící emise CO2.

Korunovací se ale stal až aktivní městský dům (Aktiv-Stadthaus Frankfurt) na Speicherstraße. Je výsledkem třicetileté evoluce energetické efektivnosti ve stavebnictví. Pozemek k výstavbě domu byl přitom dlouho považován za nezastavitelný kvůli délce 160 metrů a šířce jen devět (!) metrů.

Základem energetické koncepce jsou vysoce účinné fotovoltaické články se 780 panely na střeše a 350 panely na fasádě s celkovým elektrickým výkonem 370 kWp. Vyrobená elektřina se nedodává do sítě, nýbrž se spotřebovává přímo v domě v domácnostech a společných prostorách (výtahu ap.) a také k napájení elektromobilů a elektrokol ve společné garáži v suterénu. Přebytečná energie se ukládá ve 210 kW domovní baterii pro využití uložené elektřiny v době zvýšené spotřeby. Ukládání elektřiny umožňuje spotřebovat v průběhu roku o 15–30 % více solární energie přímo v domě. Z odpadní vody o teplotě 16–17 °C v přilehlé městské kanalizaci se získává další energie pomocí dvou modulů výměníků tepla o délce 22 metrů. Připojené tepelné čerpadlo s výkonem 95 kW dům zásobuje teplem a teplou vodou.

K optimalizaci uživatelského chování nájemníků posloužila jednoduchá pomůcka, kterou se tvůrci projektu inspirovali v Japonsku. U vchodových dveří každého bytu je instalována dotyková obrazovka (iPad), na které se jednoduchou a přehlednou formou zobrazují data o aktuální i dlouhodobé spotřebě energií – a také o pořadí příslušného bytu v domovním žebříčku spotřeby energie. Více než 60 % nájemníků navštěvuje svůj informační systém nejméně jednou denně.

Nájemníci profitují z partnerství formou tzv. volného ročního kontingentu elektřiny, který obdrží každý byt jako součást paušálního nájemného – a to v objemu 1800 až 2500 kWh ročně podle rozlohy bytu. Nájemné zároveň zahrnuje i topení a náklady na teplou vodu, takže se výrazně snižují tzv. vedlejší bytové náklady.

Z průzkumu, provedeného mezi nájemníky, vyplývá, že s bydlením v domě je spokojeno 60,4 % nebo spíše spokojeno 33,9 %. Pouze 3,7 % neví jak odpovědět a 1,9 % je spíše nespokojeno. Vysloveně nespokojený nebyl nikdo.

Zdeněk Fajkus, Mnichov (Zdroje: ABG Frankfurt Holding a EGS-Plan GmbH)

Obrázky:

Aktiv-Stadthaus Frankfurt na Speicherstraße udivuje efektivitou i elegancí

Výroba elektřiny pomocí fotovoltaiky v KWh od ledna 2016 do července 2017: tmavě zelená- střešní panely, světle zelená – fasádové panely, šedá křivka – (teoreticky) vypočítaná výroba

Spotřeba elektřiny u bytových jednotek v kWh od září 2015 do července 2017: modrá- skutečná spotřeba, šedá křivka – vypočítaná hodnota

Spotřeba elektřiny u bytových jednotek v KWh/ m² od září 2015 do července 2017: modrá – skutečná spotřeba, šedá křivka – vypočítaná hodnota

Pozemek k výstavbě domu byl dlouho považován za nezastavitelný. Foto archiv/ABG Frankfurt Holding

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down