Vytápění staršího domu s velkou tepelnou ztrátou je technologicky i finančně poměrně náročné. Majitelé proto v prvé řadě hledají možnosti, jak úniku tepla zabránit, tj. dům zateplí a instalují lepší okna. Účinnější je však kombinace těchto opatření s optimalizací topné soustavy – například využitím tepelných čerpadel.
Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 2/2018.
Pro snížení nákladů na vytápění staršího domu v zásadě existují tyto možnosti:
- Snížit teplotu, na kterou dům vytápíme, nebo topit jen v některých místnostech. Tato možnost ale není příliš výhodná a úspora není nijak zásadní (přibližně 6 % při snížení teploty o 1 Kelvin)
- Zabránit úniku tepla, tj. dům zateplit.
- Snížit cenu, kterou za výrobu tepla musíme platit, tj. zvolit jiný způsob vytápění, respektive jiný zdroj tepla, případně zvolit kombinaci dvou zdrojů.
Základním a účinným opatřením pro snížení spotřeby energie na vytápění je komplexní zateplení. Má dlouhou životnost, nevyžaduje větší údržbu a v některých případech dokáže snížit potřebu tepla na vytápění až o řád. Náklady jsou však poměrně vysoké – zateplení fasády stojí mezi 1500 až 2200 Kč/m2, kvalitní plastová okna s trojsklem přibližně 4000 Kč/m2.
Zateplení je proto vhodné kombinovat z modernizací otopné soustavy. V starším domě to může být například výměna obvyklého kotle na fosilní palivo tepelným čerpadlem (TČ).
TČ poskytuje levné provozní teplo, ale má relativně vysoké investiční náklady a pro dosažení dobré účinnosti potřebuje nízkoteplotní systém (např. teplotní spád z 45/35 °C). To je ovšem u starších domů s kotlem a topnými tělesy problém (teplotní spád bývá 85/75 °C). Jeden ze způsobů, jak lze při dané ploše v tomto případě snížit teplotu topné vody, je zateplení.
V posledních letech, díky výraznému zlepšení užitných vlastností (lepší kompresory, dokonalejší regulace a vyšší účinnost) počet instalovaných TČ také u nás stoupá. Zásluhu na tom má nepochybně i růst cen energií a dotační programy na pořízení TČ.
Jak zateplení, tak instalace TČ jsou ale finančně náročné investice a proto je třeba hledat řešení optimální nejen z hlediska technického ale i ekonomického (s co nejkratší dobou návratnosti).
Jak postupovat, pokud chceme snížit náklady na vytápění ve starším domě pomocí TČ:
- Zamyslet se nad tím co by šlo udělat pro snížení potřeby tepla a tím také snížení potřebné teploty topné vody. V úvahu přichází např. zatěsnění nebo výměna oken, tepelná izolace stropu, respektive podlahy půdy, tepelná izolace obvodových stěn případně i větrání s rekuperací tepla. Pokud chceme využít dotaci Zelená úsporám, pak je třeba minimálně splnit její požadavky. Pokud se podaří výrazně snížit potřebu tepla, pak jednak stačí TČ o menším výkonu a díky nižší teplotě topné vody, bude mít vyšší topný faktor. Sníží to tedy jak pořizovací, tak i provozní náklady. Někdy to umožní i zmenšit velikost jističe, což v budoucnu také ušetří nějaké peníze.
- Pro projekt je nutno znát spotřebu tepla na vytápění. Ta se dá určit výpočtem ze znalosti konstrukce domu a ověřit z faktur za palivo nebo elektřinu. Je užitečné znát i potřebnou teplotu topné vody, respektive projektovaný teplotní spád existujícího ústředního topení. Topení bývají obvykle poněkud předimenzována, takže lze počítat s trochu nižší hodnotou.
- Pokud nelze výrazně snížit teplotu topné vody je možné zvětšit plochy radiátorů (výměna za větší) nebo (jako dočasné řešení) zlepšit proudění vzduchu kolem radiátorů použitím nějakého ventilátoru. Nejlepší je pochopitelně udělat velkoplošné a nízkoteplotní (podlahové či stěnové) vytápění; to už je ale rekonstrukce srovnatelná s komplexním zateplením.
- Součástí projektu by měl být i výpočet doby návratnosti investice, nebo ještě lépe, ekonomický výnos z investice. Pokud jde o větší investici, pak je někdy výhodné nechat si zpracovat Energeticko-ekonomickou optimalizaci projektu. Obvykle se rozhoduje mezi TČ (vysoká investice a levné teplo) nebo elektrickým přímotopem (nízká investice a dražší teplo), v úvahu ale přichází i kotel pelety či kapalný propan či kombinace menšího TČ a krbové vložky s výměníkem. Na grafu je ukázka dvou mezních případů: minimálně zateplený dům (a), kde je použití TČ výhodné a nadstandardně zateplený dům s tak malou spotřebou tepla (b), že ekonomicky lépe vychází elektrický přímotop.
Karel Murtinger (Zdroj: Časopis Praktik)
Obrázky:
Za určitých podmínek lze tepelným čerpadlem nahradit kotel na fosilní paliva ve starším domě. Foto archiv/Nibe
Dodatečné zateplení domu je vhodné kombinovat z modernizací otopné soustavy
Porovnání nákladů na vytápění: a – minimálně zateplený dům, kde je TČ výhodné, b – nadstandardně zateplený dům, kde je výhodnější elektrický přímotop. Zdroj: Kalkulátor nákladů TZB-info
Trend úspor energií by měl znamenat i snížení výkonů tepelných čerpadel a jejich cen. Foto archiv/Venta