V obci Obořiště nedaleko Dobříše stojí zbrusu nové bateriové úložiště s využitelnou kapacitou 1 MWh. Teprve třetí bateriový kontejner v České republice překonává své předchůdce vybranými technickými parametry i tím, že jde o první řešení kompletně vytvořené v České republice. Návrh i realizace je dílem české společnosti Energon Advanced Energetics.
Řešení od společnosti Energon Advanced Energetics – na rozdíl od dvou velkokapacitních úložišť, která již v České republice fungují – přichází se zásadní inovací, tzv. „all-in-one“ systémem. Ocelový kontejner o rozměrech 12,2 x 2,5 x 3,2 metrů obsahuje vedle Li-Ion baterií a střídačů rovnou i přípravu na vysokonapěťový rozvaděč a transformátor.
Zařízení označované zkratkou BESS (tj. Battery Energy Storage System) se může v návaznosti na aktuální stav okolní sítě podle nastavených parametrů nabíjet či vybíjet. V rámci podpůrných systémových služeb může přispívat k regulaci napětí, frekvence či tzv. jalové energie. U výrobních závodů je zásadní funkcí tzv. peak-shaving.
Další možnou funkcí bateriového kontejneru je lepší využití energie z vlastních obnovitelných zdrojů, tak aby nedocházelo k bezplatnému odtékání přebytků do centrální sítě. Namísto toho se mohou uložit do baterie.
Klíčovým prvkem a podmínkou fungování celého úložiště je řídicí systém (tzv. EMS – Energy Management System), který ovládá spolupráci mezi baterií a střídači i veškeré zmiňované funkcionality. Nastavení EMS lze kdykoli regulovat. Zároveň se ale vše dá uzpůsobit i tak, aby systém fungoval zcela autonomně a jednotlivé funkcionality spouštěl podle aktuální potřeby.
„V podobných úložištích spatřujeme do budoucna ohromný potenciál. Mohou přispívat ke stabilizaci přenosové a distribuční soustavy, snižovat náklady velkých výrobních závodů na tzv. rezervovanou kapacitu. Další možností je efektivnější využití obnovitelných zdrojů v průmyslových podnicích,“ vypočítává možné přínosy Tomáš Pastrňák, ředitel společnosti Energon Advanced Energetics a současně autor představeného konceptu.
Nové bateriové úložiště zatím nemá svého majitele. „Jedná se o univerzální řešení, pro které nyní hledáme kupce mezi společnostmi, jako jsou teplárny, energetické společnosti nebo velké průmyslové podniky z Čech i zahraničí. Je možné, že během představování přijdou další poptávky na podobná řešení,“ uvádí Tomáš Pastrňák.
Ve stávající podobě je zařízení dostupné za cenu 19,5 milionů korun bez DPH. Tato cena nezahrnuje rozvaděč a transformátor, u nichž je potřeba počítat s další investicí kolem 1,3 milionu korun.
Red (Zdroj: Energon Advanced Energetics)
Obrázky:
Nové bateriové úložiště s kapacitou 1 MWh. Foto archiv/Energon
Vnitřní uspořádání kontejneru. Foto archiv/Energon