Ve čtvrtek 6. září padl pod motorovými pilami první strom z posledního zbytku mimořádně cenného německého pralesa Hambacher Forst poblíž Kolína nad Rýnem. A již se se chystají veliké občanské protestní akce. Firma RWE chce totiž vytěžit hnědé uhlí nacházející se 550 metrů pod povrchem lesní půdy.
Hnutí DUHA upozorňuje, že prales zde roste dvanáct tisíc let a je domovem mnoha chráněných druhů rostlin a živočichů. Těžbě uhlí navíc už padla za oběť většina jeho plochy. Hambacher Forst je tedy také symbolem občanských protestů proti bezohlednému ničení krajiny kvůli těžbě hnědého uhlí, které zde probíhá již čtyřicet let.
Nejde však jen o ničení vzácné přírody, ale také o to, že těžba a pálení uhlí produkuje znečištění ovzduší a emise skleníkových plynů, které jsou hlavní příčinou změny klimatu přinášející sucha a extrémní vedra.
Paradoxní je, že Německo v rámci své energetické transformace, jejímž cílem je zajistit energetické potřeby z efektivně využívaných čistých domácích obnovitelných zdrojů, do budoucna těžbu uhlí potřebovat nebude. Hnědé uhlí je však stále výnosným byznysem a firmy jako RWE jej chtějí zpeněžit.
Podobně zbytečně zpřístupnila česká vláda v roce 2015 další ložiska uhlí na velkolomu Bílina firmě Severočeské doly (ze skupiny ČEZ, a. s.). Přitom podle nezávislé studie lze do roku 2030 vypnout české uhelné elektrárny bez ohrožení stability sítě a dodávek elektřiny.
Proto Hnutí DUHA (český zástupce největšího globálního sdružení ekologických organizací Friends of the Earth) vyjadřuje solidaritu s lidmi, kteří hájí poslední zbytky pralesa, čisté ovzduší i ochranu klimatu. Stojíme za svými kolegy a kolegyněmi z ekologické organizace BUND - Friends of the Earth Germany, jež – nejen v této kauze – dlouhodobě usiluje o odklon Německa od uhlí.
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „V Německu dnes začalo barbarské ničení posledního zbytku dvanáct tisíc let starého pralesa, který se nachází na ložisku hnědého uhlí. Hnutí DUHA vyjadřuje solidaritu lidem, kteří se tomu snaží zabránit. Jak Německo, tak Česká republika se mohou obejít bez devastující těžby a pálení uhlí, které ničí naše zdraví a mění globální klima. Vlády obou zemí by proto měly podporovat firmy rozvíjející čisté domácí obnovitelné zdroje a neotevírat cestu firmám – jako je RWE či ČEZ – k dalším uhelným dolům.”*
Red (Zdroj: Hnutí DUHA)
Obrázky:
Těžební jáma (v pozadí) se má rozšířit na úkor pralesa. Foto archiv/RWE
Proti plánům RWE probíhají občanské protesty. Foto Marius Becker/dpa