21.03.2019 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak snížit účty za energie ohroženým domácnostem?

Téma tzv. energetické chudoby domácností je také u nás stále aktuálnější. V Evropě však již existuje mnoho inspirativních řešení, například program na pronájem a výměnu starých spotřebičů za moderní či renovace domů za peníze ušetřené díky nižším účtům za energie. Příklady řešení energetické chudoby mohou být inspirací i pro ČR. Inovační akcelerátor Ashoka a společnost Schneider Electric Foundation v probíhající soutěži finančně i expertně podpoří realizaci těch nejlepších nápadů.

Obyvatelé států střední a východní Evropy dnes tvoří významnou část z 50 milionů Evropanů ohrožených energetickou chudobou (výzkum Right to Energy Coalition). Mezi hlavní příčiny patří nízké dotované ceny energií v období centrálně řízeného socialistického hospodářství a postupný obrat k tržním cenám v kombinaci s nedostatečným zateplením mnoha budov a nemožností nízkopříjmových rodin se přestěhovat či zainvestovat do kvalitnějšího bydlení. Předpoklad stále častějších teplotních extrémů pravděpodobně zvýší poptávku po energiích a také riziko energetické chudoby i Česku.

Poptávka po inovativních přístupech k různým aspektům této formy chudoby je proto aktuální a v Evropě již existuje řada inspirativních řešení. Například belgický projekt Samenlevingsopbouw umožňuje těmto domácnostem pronajmout si energeticky efektivní domácí spotřebiče a splácet je postupně z peněz uspořených na nižších účtech za energii. Lidé tak díky pronájmu jednoduše dosáhnou na moderní spotřebiče a okamžitě šetří energii bez nutnosti větší investice. Lidem ohroženým energetickou chudobou často pomůže i kvalitní poradenství, které nemusí vyžadovat větší investice do zateplení nebo výměny zdroje tepla. Takový přístup zastávají například v Německu se sociálním projektem Stromspar-Check. Ten nabízí nízkopříjmovým domácnostem poradenskou pomoc v oblasti využívání energie a vody v jejich domácnosti. Podobný projekt existuje i v anglickém Plymouthu, kde mají nízkopříjmové domácnosti nárok na návštěvu expertů, kteří pomohou odhalit často banální příčiny energetických ztrát či další neefektivní prvky v domácnostech. Zdarma navíc instalují nejlevnější úsporná opatření jako základní LED osvětlení, izolaci proti průvanu nebo zateplení rozvodů teplé vody.

“Tyto příklady dobré praxe mohou být inspirací pro vznik podobných řešení také v Česku. V našich podmínkách jsou totiž energetickou chudobou ohroženi nejčastěji právě senioři žijící ve špatně zateplených velkých domech a domácnosti s velmi nízkými příjmy, většinou rodiny s více dětmi nebo bez jednoho z rodičů,” komentuje situaci Gabriela Vondrušová, manažerka Ashoka ČR a SR. Organizace Ashoka s podporou Schneider Electric totiž v právě probíhající soutěži nabízí příležitost snížit účty za energie těch nejvíce ohrožených domácností. Autoři nejzajímavějších nápadů na řešení různých aspektů energetické chudoby získají na realizaci své vize 12 týdnů odborné pomoci expertů z inovačního inkubátoru a vítězové si na realizaci projektu navíc odnesou 3500 eur. Výzva je zaměřena jak na hledání a vývoj zcela nových iniciativ, tak na podporu a rozvoj stávajících projektů. Předkládat projekty je možné do 12. dubna 2019. Přihlášky a více informací naleznete na webu soutěže https://tackleenergypoverty.ashoka.org/cs.*

Red (Zdroj: Ashoka)

Foto Anna Šolcová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down