Evropská komise zveřejnila návrh nového finančního nástroje (Just Transition Mechanism – Mechanismus pro spravedlivou transformaci), který bude v rámci Zelené dohody pro Evropu fungovat jako dotační program pro investiční potřeby evropských regionů během přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku.
Navrhovaný mechanismus spravedlivé transformace je součástí Investičního plánu pro udržitelnou Evropu, s jehož pomocí Zelená dohoda pro Evropu finančně podpoří ty regiony EU, jejichž ekonomiky jsou na fosilních palivech nejvíce závislé. Na tyto dotace, bude celkově vyhrazeno 100 miliard eur a bude možné jimi financovat např. projekty na rekvalifikaci pracovníků uhelného průmyslu, zvyšování energetické účinnosti, nebo jiné nízkouhlíkové investice.
Posílením finanční podpory na sociálně citlivý přechod regionů k čisté energii podmiňovaly některé členské státy svou ochotu souhlasit s navýšením klimatických cílů EU pro rok 2030.
Členské státy by měly připravit regionální plány pro spravedlivou transformaci s výhledem do roku 2030, které by měly být v souladu s Národními energeticko-klimatickými plány. Důraz by přitom měl být kladen především na investice do aktivit, které jsou skutečnými dlouhodobými alternativami, jako jsou obnovitelné zdroje nebo energetická účinnost.
Zároveň však existují obavy, že kritéria udělování finanční podpory nejsou konzistentní s cílem dosáhnout klimatické neutrality, neboť neobsahují požadavek na vyloučení investic do fosilních paliv, zejména plynu, a nevedou k odpovědnosti hlavní znečišťovatele, kterým bude možné udělovat kompenzace za předčasné uzavírání uhelných zdrojů.
Michaela Pixová, koordinátorka Klimatické koalice, k tomu řekla: „Česko patří v Evropské unii k zemím, které si neustále stěžují, že mají oproti starším členským zemím méně peněz a že je pro ně přechod na udržitelnou energetiku příliš drahý. Tuto výmluvu čeští politici při svém zdůvodňování nedostatečného boje se změnou klimatu už jednoduše nebudou mít. Těžko naopak budou zdůvodňovat případnou neochotu využívat nabídnuté pomoci pro takové regiony, jako je Karlovarský či Ústecký kraj, na které neudržitelnost současné ekonomiky a energetiky dopadá nejvíce. Zničené životní prostředí i sociální a ekonomické problémy, to všechno se v těchto krajích díky novému dotačnímu programu může v rámci několika málo let stát minulostí.“
Red (Zdroj: Klimatická koalice)
Foto archiv/ETUC