Evropská i česká krajina čelí stále intenzivnějším dopadům klimatické změny v podobě vyšších teplot, extrémů počasí, usychání lesů nebo poklesu biodiverzity. Bez výrazné proměny hospodaření je ohrožena nejen příroda, ale i dlouhodobá ekonomická udržitelnost našeho zemědělství a lesnictví. Významnou roli zde má i naše dotační politika.
Podle aktuálního vyjádření Ministerstva zemědělství jsou nové strategie v rámci Zelené dohody pro Evropu příliš ambiciózní. Hnutí DUHA však v této souvislosti upozorňuje na netransparentnost při přípravě českého plánu pro rozdělení 200 miliard korun v zemědělských dotacích. V reakci na sílící kritiku praxe zemědělských dotací od četných vědeckých institucí a iniciativ připravilo komentář k cílům evropských strategií pro zemědělství, které by Ministerstvo zemědělství mělo respektovat. Jedná se zejména o tři zásadní cíle, které mohou českému zemědělství při koordinaci a spolupráci s ostatními evropskými zeměmi ukázat trvale udržitelnou a stabilní cestu:
- Vyčlenit nejméně 10 % zemědělské plochy na velmi rozmanité krajinné prvky.
- Nejméně 25 % zemědělské půdy by mělo být využíváno v rámci správy ekologického zemědělství a výrazně zvýšit využívání agroekologických postupů.
- Ztráty živin z hnojiv snížit o 50 %, což povede ke snížení používání hnojiv o nejméně 20 %. Používání chemických pesticidů a na ně vázané riziko je třeba snížit o 50 %.
České expertní organizace k tomu zaslaly v červnu Otevřený dopis ministru Tomanovi s výzvou na zahrnutí cíl do Strategického plánu.
Martin Rexa, pracovník programu Krajina z Hnutí DUHA řekl: „Ministerstvo zemědělství by namísto zpochybňování evropských cílů mělo hledat způsoby, jak české zemědělství reformovat tak, aby bylo schopné odolávat dopadům klimatické změny a suchu a podporovalo přitom i biologickou rozmanitost. Takovou cestou je například zvýšená podpora ekologického zemědělství a tvorba krajinných prvků v krajině. Mělo by také okamžitě zveřejnit dokumenty, se kterými pracuje, a učinit celý proces transparentní, aby mohla i veřejnost projevit svůj hlas v přípravě Společné zemědělské politiky.”
„Hnutí DUHA souhlasí s tím, že plnění evropských strategií nesmí vést k oslabení zemědělců. Bez skutečné přeměny zemědělského provozu ale budeme jen sčítat neustále se zvyšující škody. Handrkování se o technické detaily a čísla tak nesmí zastřít fakt, že klimatická změna a sucho stále hůře dopadají na zemědělce, nepřipravenou krajinu i půdu. Neustálé ničení biologické rozmanitosti ohrožuje naši produkci i krajinu.”
Red (Zdroj: Hnutí DUHA)