Na sklonku roku 2019 zveřejnila Evropská komise Zelenou dohodu pro Evropu, strategii zaměřenou na řešení problémů způsobených změnou klimatu a životního prostředí. V lednu 2020 navázal další klíčový dokument: Investiční plán Zelené dohody pro Evropu. A v září bude zveřejněna dodatečná výzva k podávání návrhů projektů.
Výtah z článku, který vychází v časopise Energie 21 č. 4/2020.
V Investičním plánu Zelené dohody pro Evropu se také uvádí, že Evropská komise připravuje dodatečnou výzvu k podávání návrhů projektů pro priority Zelené dohody pro Evropu o objemu přibližně jedné miliardy eur.
Z požadavku spravedlivé transformace, vyjádřené heslem „Nikdo nebude opomenut“ vycházela Evropská komise při vyhlášení veřejné konzultace k chystané mimořádné výzvě, kde se zainteresovaní zájemci mohli vyjádřit k navrhovaným oblastem výzvy (https://ec.europa.eu/info/research-and-innovation/strategy/european-green-deal/call_en).
Do této konzultace, která skončila počátkem června, přišlo na šest tisíc odpovědí. Díky tomu je také veřejnosti k dispozici předběžné znění jednotlivých témat, které se však bude ještě finalizovat a upravovat na základě připomínek členských států, ale i výsledků konzultace.
Definitivní znění výzvy by mělo být zveřejněno v polovině září letošního roku. V rámci Dnů pro výzkum a inovace EU (EU R&I Days; https://ec.europa.eu/info/research-and-innovation/events/upcoming-events/european-research-and-innovation-days_en), které budou virtuální a budou se konat ve dnech 22. až 24. září 2020, bude možné hledat partnery pro zapojení se do chystaných projektů.
Pro návrhy projektů platí pravidla programu Horizont 2020, to znamená, že se jedná o projekty spolupráce ve vědě a inovacích, které propojí minimálně tři účastníky ze tří různých zemí Evropské unie nebo zemí asociovaných k programu Horizont 2020.
Oblastí výzvy:
- Zvýšení ambiciózního cíle EU v oblasti klimatu: problémy k řešení napříč sektory
- Čistá, cenově dostupná a bezpečná energie
- Mobilizace průmyslu pro čisté a oběhové hospodářství
- Budovy energeticky účinné a úsporné z hlediska zdrojů
- Udržitelná a inteligentní mobilita
- Strategie od zemědělce ke spotřebiteli
- Ekosystémy a biologická rozmanitost
- Nulové znečištění pro životní prostředí bez toxických látek
- Posilování znalostí na podporu Zelené dohody pro Evropu
- Umožnění občanům zapojit se k přechodu na Zelenou Evropu
- Mezinárodní spolupráce
Konečné znění textu výzvy bude zveřejněno na Portálu pro finanční příležitosti a tendry v září letošního roku.
Veronika Korittová, Technologické centrum AV ČR
Obrázky:
Foto archiv/Energie 21