18.09.2020 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstavba chytrých energetických mikrosítí

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT vyvinulo pro společnost Grideo inteligentní předávací místo energetické infrastruktury, které bude hrát důležitou roli při rozvoji chytrých energetických mikrosítí v České republice. Zařízení úspěšně prošlo testy a bude nabízeno developerům, kteří připravují výstavbu nových bytových domů a sídlišť

Chytré mikrosítě díky umělé inteligenci dokáží srazit spotřebu energií a zároveň ji přizpůsobit zvykům a potřebám obyvatel domů a bytů. Systém doplňují čidla v každé místnosti. Zároveň monitoruje vnější prostředí a předpověď počasí. Z toho dokáže vypočítat, jaká bude potřeba tepla nebo chladu v jednotlivých bytech.

„Každý bytový nebo řadový dům bude přímo napojen na síť, odpadá tak potřeba drahé předávací infrastruktury. Teplo, chlad i elektřinu ekologicky vyrobíme na místě. Energie budou zároveň zálohované. Místní řešení nám umožní dosáhnout na úspory z rozsahu. Provozní náklady pro zákazníka budou díky tomu stejné nebo nižší v porovnání s tradičním řešením,“ říká Jiří Koptík, zakladatel společnosti Grideo.

Součástí systému bude také inteligentní předávací místo energetické infrastruktury, které dokáže detailně analyzovat odběry jednotlivých energií a vody.

„Vyvinuli a odzkoušeli jsme inteligentní předávací místo energetické infrastruktury schopné detailně analyzovat odběry jednotlivých energií a vody. Zařízení je dnes plně funkční a připravené na použití v reálném prostředí. Systém také umí detekovat nestandardní stavy či havárie a na tyto situace rychle reagovat odpojením odběrného místa a varováním provozovatele,“ vysvětluje Ing. Pavel Mlejnek, Ph.D., vědecko-výzkumný pracovník z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze.

„V řádu týdnů bychom měli podepsat smlouvu o výstavbě naší první chytré energetické mikrosítě v České republice. Potenciál trhu je veliký a moderní systémy řízení spotřeby energie nabízejí možnosti, o kterých se nám ještě před několika lety nesnilo. Tak, jako se změnil způsob používání telefonu, změní se pohled na energii v našich bytech,“ dodává Libor Žížala, spoluzakladatel společnosti Grideo.

Spolupráci mezi společností Grideo a Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT zprostředkovalo a finančně podpořilo Středočeské inovační centrum.

Red (Zdroj: UCEEB ČVUT)

Obrázek:

Inteligentní předávaci místo Grideo. Zdroj: Grideo

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Zajímají mne mikrosítě s vnitřními elektrickými rozvody stejnosmněrnými, a to nejlépe až do domácnosti.
    Zatím se zřejmě jedná o "hudbu budoucnosti", ale tato možnost ve hře je. Má svá úskalí, ale i výhody. Moderní silová elektronika se rychle vyvíjí.
    Prosím, můžete mi poslat nějaké bližší informace - odkazy na relevantní literaturu, apod.?
    Nezajímají mne informace o triviálních aplikacích, jako mikrosítě pro Indii nebo Afriku, kde jedna fotovoltaika napájí mobily a LED svítidla pro celou vesnici.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down