16.11.2020 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Překvapivé inovace kamen na pelety

Když přizvete k návrhu peletových kamen designéry, mohou vzniknout překvapivé tvary a inovativní konstrukce. Přesně tohle si řekli v italské firmě MCZ (jejíž výrobky do Česka dováží společnost Krby Pinc). Oslovili tři mezinárodně renomované designéry, aby nejen nabídli své návrhy peletových kamen, ale prozradili i zdroje inspirace a své vidění světa kamen v interiéru.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 5/2020.

Mnichovský designér Michael Geldmacher navrhl peletová kamna opravdu překvapivě – planoucí oheň, který bývá hlavním důvodem, proč si lidé pořizují kamna do interiéru, je tady důmyslně skrytý. Kamna jsou celá z hliníku a mají dvířka složená z vertikálních čepelí, které zakrývají topeniště, a proto blokují přímý pohled na oheň. Kdy cítíte, jak oheň plane, ale plamen je přitom z většiny skrytý, je zážitek velmi netradiční. Kolik z plamene uvidíme, se navíc mění v závislosti na zorném úhlu. „Rád začínám na návrhu pracovat nejprve ve své hlavě,“ vysvětluje Geldmache a dodává: „Vždycky přistupuji k návrhu nejdřív konceptuálně a potom se věnuji designu. Přemýšlet jinak, vykročit mimo zaběhlé koleje, přitom se nevzdálit zase příliš – nalezení této rovnováhy je podle mě právě to, co vede k úspěšným projektům. Dělat první prototyp, to je vždy velmi vzrušující.“

Návrhářka Patricia Urquiola pro MCZ vytvořila návrhy kamen, které pojmenovala jednoduše Wall. Patricia se narodila ve španělském Oviedu, ale nyní pracuje a žije v Miláně. Je přesvědčena, že kamna mohou být stylovými interiérovými prvky, které jsou navíc s námi interakci. Jednak z tradičního úhlu pohledu – živý oheň v interiéru dokáže každého oslovit, vzít za srdce, je to velmi romantické. Peletová kamna jsou navíc chytré objekty navržené tak, aby s námi komunikovaly skrze aplikace v našich mobilních telefonech. A tyto konverzace s objekty budou v blízké budoucnosti probíhat čím dál častěji, stane se z nich něco běžného. Patricia Urquiola také přivítala, že může navrhovat právě kamna na pelety. Jako designérka totiž dokáže ocenit, když je produkt funkční a také udržitelný, šetrný k životnímu prostředí.

Italská návrhářka Paola Navone představuje svůj návrh obložení kamen slovy. „Chtěli jsme, aby to působilo, jako byste ty marocké dlaždice Zellige náhodně objevili během renovace domu. Seškrábete omítku a najednou – překvapení. Ale je to tak krásné, že si řeknete: to si necháme. Plamen je pak taky svým způsobem překvapivým elementem, když se objevuje mezi těmi studenými dlaždičkami,“ Ve své práci se zaměřuje na design všedních věcí, které využíváme každý den. Svou roli pak vidí v kombinaci zdánlivě triviálních objektů, které společně dávají vzniknout něčemu neobyčejnému. „Designér má vhodně spojovat v interiéru různé elementy, aby mezi nimi vznikal dialog,“ uvádí Paola.*

Ašr (Zdroj: MCZ a Klastr Česká peleta)

Obrázky:

U kamen Reflex je oheň důmyslně skrytý

Designérka navrhuje kamna jako architektonický prvek

„Kamna na pelety jsou ekologicky dokonalá,“ svěřuje se Patricia zástupcům firmy MCZ

Dlaždicový obklad kamen Sahara je v kontrastu s plamenem

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down