Při koupi nového kotle na dříví je třeba vycházet z požadavků legislativy. Pak musíme vybrat vhodný typ, kotel vhodně zapojit do otopné soustavy a správně provozovat. Základní potřebné informace obsahuje tento článek. V prvním díle jsou popsány současné normativní a legislativní požadavky. Dozvíte se o povinnostech výrobců a dovozců kotlů i provozovatelů. V druhém díle článku (v příštím čísle) budou kotle popsány podle funkce a uveden přehled použití (zapojení) jednotlivých typů.
Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 6/2020 v rámci zvláštního tématu Vytápění dřevní biomasou.
V posledních patnácti letech se odehrála velká proměna v technologiích zdrojů tepla na pevná paliva, k nimž paří také dříví. Hlavním důvodem byl zvýšený požadavek na ochranu ovzduší. Současné kotle jsou tak mnohem citlivější k životnímu prostředí a dosahují vyšší účinnosti, což provozovateli šetří peníze za palivo. Nové kotle mají i vyšší komfort obsluhy, některé umožňují plně automatický provoz. Výroba, prodej a použití (zapojení) kotlů se řídí normativními a legislativními požadavky.
Požadavky na kotle jsou uvedeny v normě ČSN EN 303 Kotle pro ústřední vytápění - Část 5: Kotle pro ústřední vytápění na pevná paliva, s ruční a samočinnou dodávkou, o jmenovitém tepelném výkonu nejvýše 500 kW - Terminologie, požadavky, zkoušení a značení.
Tato verze normy byla vydána 1. 1. 2013 s účinností od 1. 2. 2013. Nahradila tak předchozí vydání ČSN EN 303-5:2000, která byla vydána 1. 2. 2000 s účinností od 1. 3. 2000. Účelem této normy je specifikovat nezbytnou terminologii pro kotle na pevná paliva pro ústřední vytápění, požadavky na konstrukci, technické požadavky na vytápění (s ohledem na požadavky životního prostředí), na zkoušení těchto kotlů a rovněž požadavky na značení.
Zákon ČR. 201/2012 Sb., O ochraně ovzduší, předepisuje mezní hodnoty emisí kotlů z pohledu uvádění výrobků na trh (předpis pro výrobce a dovozce kotlů) a z pohledu provozování kotle (předpis pro provozovatele kotlů – majitele vytápěné nemovitosti). Konkrétně jde o limitní hodnoty emisí oxidu uhelnatého CO, celkového organicky vázaného uhlíku TOC (TOC = OGC) a prachu TZL. Od 1. ledna 2018 došlo k plánovanému zpřísnění emisních limitů pro kotle nově uváděné na trh. Tyto limity musí tedy splnit všechny kotle prodávané od daného data.
Novějším předpisem než zákon o ochraně ovzduší jsou požadavky na Ekodesign. Splňuje-li výrobek Ekodesign, znamená to, že splňuje požadavek na nízkoemisní provoz kotlů podle nařízení Evropské unie 2015/1189. Emise dle předpisu Ekodesign zohledňují různé provozní stavy kotle během otopné sezóny, jde tedy o sezónní emise. Ekodesign hodnotí i sezónní energetickou účinnost. Ekodesign je pro výrobce závazný od 1. ledna 2020. Od tohoto data mohou být uváděny na trh jen takové kotle, které Ekodesign splňují.
Uvedená legislativa se netýká jen výrobců či dovozců kotlů, ale i provozovatelů. Nedodržení povinnosti je považováno za přestupek (§ 23 odst. h). Za tento přestupek lze uložit pokutu do 20 000 Kč. Tato povinnost je již platná dnes. Podle § 17 odst. g) je provozovatel povinen provozovat spalovací stacionární zdroj na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, v souladu s minimálními požadavky uvedenými v příloze č. 11 k tomuto zákonu. Nedodržení povinnosti je považováno za přestupek (§ 23 odst. g). Za tento přestupek lze uložit pokutu do 50 000 Kč.
Uvedená povinnost se týká nejen kotlů, ale i kamen a krbových vložek s teplovodním výměníkem o celkovém příkonu 10 až 300 kW. Na krbová kamna a vložky s teplovodním výměníkem, která mají celkový příkon zařízení do 10 kW, se tyto povinnosti nevztahují. Zde uvedený výčet povinností podle zákona o ochraně ovzduší není úplný, jsou zde vybrány pouze odstavce bezprostředně související s tématem článku.*
Druhý díl článku vyjde v Energii 21 číslo 1/2021 (technologie kotlů a zapojení do soustavy).
Ing. et Ing. Jan Klepárník, Ph.D., Lesnická a dřevařská fakulta, Mendelova univerzita v Brně (jan.kleparnik@mendelu.cz)
Obrázek:
Kombinovaný kotel na kusové dřevo a dřevní pelety BLAZE HARMONY: po spálení dřeva se plynule přejde na spalování pelet ze zásobníku. Foto archiv/Česká peleta