V roce 2002, kdy začala první podpora pro výstavbu fotovoltaických elektráren, byla pro investory garantovaná výkupní cena elektřiny vyrobené ve FVE 6 Kč/kWh. Cena FVE o instalovaném výkonu 1 kWp však byla asi 300 tisíc korun. O takové investici běžný občan ani neuvažoval. To se však změnilo, protože ceny FVE od té doby výrazně poklesly a 1 kWp instalovaného výkonu nás nyní stojí okolo 50 tisíc korun.
Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 6/2020.
Mnoho lidí si nyní i bez státní dotace nechává postavit solární fotovoltaickou elektrárnu hlavně v místech, kde není zavedena elektřina a kde by investice do přípojky byla nerentabilní. Většinou to jsou zahrádkářské kolonie a chatové oblasti. Majitele jedné chaty s FVE jsme navštívili a na základě jeho zkušenosti s instalací přinášíme inspiraci i ostatním.
Většinou není obtížné, najít vhodnou dodavatelskou firmu, která nám postaví FVE tzv. na klíč. Pro porovnání je ale třeba najít si další firmy na internetu, kde po vyplnění požadovaných formalit se nám většinou telefonicky ozve technik dodavatele FVE.
V praxi je již osvědčeno, že pro majitele malých zahradních chatek stačí malá ostrovní fotovoltaická elektrárna se dvěma fotovoltaickými panely o celkovém instalovaném výkonu okolo 500 Wp. Přesný výkon bude záviset na typu použitých fotovoltaických panelů.
Fotovoltaická elektrárna je většinou dodávána jako stavebnice sestavená z osvědčených a spolu kompatibilních zařízení a komponentů, které se však mění v závislosti na maximálním instalovaném výkonu panelů FVE.
Při uvědomělém a postupném zapínání elektrických spotřebičů dokážeme provozovat například malou chladničku (lze doporučit energetickou třídu A++), rychlovarnou konvici s příkonem do 800 wattů, remosku s malým příkonem okolo 600 wattů, nebo oběhové čerpadlo či vrtačku. Musíme si jenom pohlídat, aby vše neběželo současně a nepřesáhlo maximální výkon měniče.
Doba, po kterou budeme moci maximální výkon měniče využívat, bude záviset na kapacitě baterií i jejich typu. Například baterie typu LiFePO4 (Lithium-železo-fosfátový akumulátor) umožňují hlubší vybití, než baterie olověné (Pb baterie) a mají oproti nim delší životnost. Nevýhodou LiFePO4 baterií je vyšší pořizovací cena.
V zimním i letním období se doporučuje chránit baterie proti extrémním teplotám. K tomu nám může například sloužit vyrobený box z extrudovaného polystyrénu o tl. 10 až 12 cm o velikosti vnitřního prostoru 60 x 60 x 36 cm, kam pohodlně umístíme dvě baterie a měnič.
Pokud budeme potřebovat pro chatu či chalupu mít k dispozici vlastní vyrobenou elektřinu celoročně, budeme muset mimo FVE s bateriemi instalovat další záložní zdroj na výrobu elektřiny.
Při správně provedené instalaci FVE můžeme vyrobit kolem 500 kWh elektřiny za rok. Za dobu její životnosti (asi 25 roků) to může být v místě s dostatečným osluněním až 12 500 kWh.*
Lubomír Klobušník, energetický poradce
Obrázky:
FV panely jsou standardně umístěné na jižní straně střechy
Umístění baterií a měniče v tepelně izolovaném boxu