Podle nové studie think tanků Ember a Agora Energiewende s názvem The European Power Sector in 2020 (Evropský energetický sektor v roce 2020) Evropa v roce 2020 zaznamenala svůj nejzelenější rok v oblasti elektřiny. Obnovitelné zdroje poprvé předstihly fosilní paliva v roli hlavního zdroje elektřiny.
Česko v tomto trendu zaostává, svou elektřinu totiž vyrábí téměř pětkrát více z fosilních paliv než z obnovitelných zdrojů. Z 19 států EU s nejvyšší spotřebou elektřiny mělo Česko nejnižší poměr elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů. V roce 2020 vyrobilo pouze 12 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů, ve srovnání s 51 % z fosilních paliv. V celé Evropské unii vyráběly obnovitelné zdroje 38 % elektřiny, čímž překonaly 37% podíl elektřiny na trhu produkované z fosilních paliv.
Tato přeměna byla způsobena rychlým růstem výroby elektřiny z větrné a solární energie, která se od roku 2015 téměř zdvojnásobila. V roce 2020 tak dodala pětinu elektřiny v EU. Pro srovnání, v roce 2020 byly větrnou a solární energií vyrobeny pouze 4 % české elektřiny, český trh s elektřinou se tak od roku 2015 téměř nezměnil.
Česko v roce 2020 vyrobilo 40 % své elektřiny z uhlí, čímž se v tomto podílu umístilo na druhém místě za Polskem. Ve všech 27 státech EU se uhelná energie od roku 2015 snížila na polovinu, aby v roce 2020 dodala pouze 13 % evropské elektřiny. Pro srovnání, Česko po Polsku a Slovensku zaznamenalo nejmenší pokles využití uhelné energie, od roku 2015 pouze o 22 %.
Česká těžba hnědého uhlí v roce 2020 poklesla o 15 % (-5,3 TWh). To však způsobil pokles poptávky v souvislosti s covid-19 (-1,8 TWh) a snížení vývozu elektřiny (-3,0 TWh), klesající ceny plynu totiž zapříčinily, že sousední země využívaly spíše plyn z vlastní produkce než hnědé uhlí dovezené z Česka.
Předložená studie odhalila, že evropská elektřina je o 29 % čistší než v roce 2015. Intenzita uhlíku v evropské výrobě elektřiny dosáhla v roce 2020 rekordně nízké hodnoty 226 gramů CO2 na kilowatthodinu. Česko je špinavější než průměr EU s uhlíkovou intenzitou 386 gramů CO2 na kilowatthodinu.
Dave Jones, seniorní analytik v oblasti elektřiny společnosti Ember, uvedl: „S téměř nulovou výstavbou nové větrné a solární energie klesla česká těžba hnědého uhlí v roce 2020 pouze v důsledku klesajícího vývozu elektřiny a klesající poptávky po elektřině. Vzhledem k tomu, že větrná a sluneční energie po celé Evropě zažívají rozkvět, čímž nám umožňují zbavit se uhelné energie, Česko nestíhá držet krok s ostatními zeměmi. Pokud nezačne v dostatečném měřítku budovat větrné a sluneční zdroje energie, bude postupné vyřazování uhlí z českého energetického systému příliš pomalé a příliš závislé na fosilním plynu a nedokáže tak splnit klimatické cíle.“
Ember je nezávislý, neziskový klimatický think tank, který produkuje špičkový výzkum a politicky životaschopnou strategii s velkým dopadem, jejímž cílem je urychlit globální přechod elektřiny z uhlí na čisté zdroje (https://ember-climate.org/).
Agora Energiewende je neziskový think tank. Vyvíjí podložené a politicky životaschopné strategie pro zajištění úspěchu přechodu na čistou energii v Německu, Evropě a ve zbytku světa (www.agora-energiewende.org).
Za posledních pět let Ember ve spolupráci s Agora Energiewende každoročně zveřejnil report o evropském energetickém sektoru. Tento report shrnuje a analyzuje výrobu elektřiny po celý rok 2020 v každé zemi EU-27. Data a další podrobnosti o metodice jsou k dispozici zde.
Studie „Evropský energetický sektor v roce 2020“ je zdarma ke stažení na www.ember-climate.org a www.agora-energiewende.org. Studie obsahuje současná data pro všech 27 států EU.*
Red (Zdroj: Media Pack)