25.01.2021 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Solární komín zvyšuje účinnost větrání

Na střeše buštěhradských laboratoří Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT běží v plném provozu solární komín. Toto zařízení využívá akumulovaného tepla ze slunečního záření pro přirozené větrání budov. Díky tomu je možné větrat delší dobu bez potřeby elektrické energie. Realizace funkčního vzorku a zkoumání jeho účinku bylo podpořeno Technologickou agenturou ČR.

Výzkumné oddělení Kvality vnitřního prostředí ČVUT UCEEB zhotovilo funkční vzorek solárního komínu, který se od podobných typů zařízení liší třemi prosklenými dutinami. V nich sluncem ohřátý vzduch zabraňuje turbulentnímu proudění a zvyšuje tím efektivitu přirozeného větrání, které funguje i během výpadků dodávky elektrické energie. Cílem experimentálního provozu je kvantifikovat přínos pro větrání budovy v podmínkách České republiky a provést porovnání s běžným šachtovým větráním. V současné době běží sběr dat a jejich průběžné vyhodnocování.

Solární komín je vysoký 4,5 m. Má přibližně čtvercový půdorys o rozměrech: 0,9 x 0,75 m. Prosklená část je zasklena tepelně izolačním dvojsklem. Dutina je uvnitř opatřena černým nátěrem a rozdělena dvěma skleněnými přepážkami. Zadní stěna a boční stěny jsou izolovány tepelnou izolací o tloušťce 120 mm. Nahoře je komín zakončen dvěma větrnými korouhvemi. Tento typ je konstrukčně a rozměrově navržen tak, aby umožňoval využití pro jednotlivé byty bytového domu. Může být umístěn na střeše nebo na fasádě objektu.

Realizace funkčního vzorku a zkoumání jeho účinku bylo podpořeno Technologickou agenturou ČR v rámci projektu č. TH02030797 Environmentálně šetrné resilientní bytové domy.

Red (Zdroj: UCEEB Buštěhrad)

Foto a schéma archiv/UCEEB

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down